Teisipäev, mai 21, 2013
 

Kergejõustiku esivõistlust meenutades

22. mail peetakse Kärdlas 65. korda Hiiumaa koolinoorte esivõistlused kergejõustikus, seega on sobiv aeg meenutada nende võistluste algust.
Esmakordselt selgitati Hiiumaa koolinoorte meistrid kergejõustkus 13. juunil 1949. Võistlustel osalesid Palade, Suuremõisa, Kassari, Käina, Jausa, Emmaste, Leisi, Kõpu, Puski, Lauka, Malvaste ja Kärdla kooli õpilased. Tuleb lisada, et Hiiu maakonnas ei töötanud ühtegi kehakultuurialase haridusega õpetajat. Seetõttu koolides treeningrühmi ei olnud, kogu sportlik ettevalmistus toimus kehalise kasvatuse tundides.
Kuna samal ajal käisid Kärdla staadionil ehitustööd, valmistati koolinoorte võistlusteks ajutised võistluspaigad. Näiteks kaugushüppekast asus Põllu tänava ääres, 100 m jooksurada Eha tänava ääres. Mitu päeva kestnud vihmasadu oli muutnud võistlustingimused äärmiselt halvaks, lisaks puudusid enamikel õpilastel naelkingad. Heade tulemuste saavutamine oli seega üsna lootusetu.
Võistlused peeti kolmes vanuseklassis: C-vanuseklass 13–14aastased, B-vanuseklass 15–16aastased ja A-vanuseklass 17–18aastased.
Võistluste kava oli väga lihtne: 13–14aastased tüdrukud ja poisid võistlesid 100 m jooksus, kaugus- ja kõrgushüppes ning kuulitõukes, tüdrukutel oli kavas veel 300 m ja poistel 800 m jooks. Selles vanuseklassis tunnistati tütarlastest parimaks Sulve Metsalu (Kaldma) Käinast, kes võitis kaugushüppe 4.16-ga ja poistest Ilmar Takis Käinast, kes võitis kõrgushüppe 1.35-ga.
Tütarlaste B-vanuseklassis olid kavas samad alad, mis noorematelgi. Parimaks tunnistati Aino Heinaste (Kärdlast), kes võitis kaugushüppe 4.47-ga. Selle vanuseklassi poisid võistlesid lisaks veel kettaheites ja odaviskes. Parimaks võistlejaks tunnistati Leo Kaldma (Kärdlast), kes võitis kettaheite 33.34-ga (1,5 kg ketas). 17–18aastaste vanuseklassis tunnistati parimateks Valbe Liivo, Vaino Väljas ja Harry Mäeväli (kõik Kärdlast).
Võiskondlikus arvestuses sai esikoha Käina valla võistkond Emmaste valla ees. Peakohtunik oli Käina 7klassilise kooli direktor Juhan Reinthal ja peasekretär Palade 7klassilise kooli direktor Verner Hanspik, kes said oma ülesannetega hästi hakkama. Võistluste lõpul autasustas võitjaid maakonna haridusosakonna juhataja Aleksander Esko. Võistluste põhjal koostati 26liikmeline esindus vabariiklikuks kooli­noorte spartakiaadiks.
Lõpetuseks 1949. a 21. juuni ajalehes Nõukogude Hiiumaa ilmunud uudislõik: “Üheks huvitavamaks võistlusalaks oli pühapäeval
4 x 100 m pendelteatejooks. Jooksurada oli küll künklik ja halb, kuid võistlusindu see ei seganud. Tasavägise jooksu võitis Käina meeskond napi edumaaga Emmaste ees. Kolmandana saabus finišisse Pühalepa ankrumees. Jooksu ajad olid vastavalt 50, 60 ja 61 sekundit.”

LEMBIT SAUER
spordiveteran

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411