Teisipäev, mai 21, 2013
 

Haigla jääb, isegi kui meri ära kuivaks

Harda Roosna | Hiiu Leht
Kõik Hiiumaa haigla pakutavad teenused sh ka sünnitus, jäävad alles, kiirabiteenuse korraldamiseks otsitakse alles lahendust.
Hiiu maavanem Riho Rahuoja rääkis maavalitsuse toimunud kohtumisel, et kutsuski sotsiaalministri hiidlastele kinnitama, et haigla teenused säilivad senises mahus.
Automaatne eristaatus
“Sõltumata sellest, et Hiiumaal on ravijuhtusid loomulikult vähem kui enamikus teistes maakondades, tähendab see, et tegemist on meretaguse maaga, minu silmis automaatselt eristaatust,” ütles minister Taavi Rõivas.
Põhjuseks, miks ka sünnitusvõimalus peab Hiiumaale ja Saaremaale jääma, nimetas ta kaugust pealinna haiglatest: “Isegi kui meri ära kuivaks, oleks Kärdlast Tallinna nii palju maad, et ikka oleks seda liiga palju – Läänemaa on juba kriitiline piir, aga sealt edasi läheb teekond juba liiga pikaks.”
Kiirabiteenusega asi veel segane
Haigla nõukogu esinaine Vilma Tikerpuu ütles, et kiirabikonkursi eel ja järel kerkis mitmeid küsimusi, millele nüüd koos ministriga vastuseid leida püüti.
Maavanem märkis, et kiirabihankest tulenenud olukord on “suhteliselt uudne” nii Hiiumaa haigla kui konkursi võitnud Põhja-Eesti regionaalhaigla jaoks. “Püüame leida sobivaid lahendusi, et meie haigla teenus selle tõttu kuidagi ei kannataks,” ütles maavanem.
Haigla peaarst Gennadi Aavik selgitas, et probleemiks on küsimus, kes kiirabiteenust haldama hakkab. Seni on seda teenust osutanud SA Hiiumaa Haigla.
Maavanem leidis, et halb oleks olukord, kui Hiiumaal osutaks meditsiiniteenuseid kaks juriidilist isikut. Samas polnud tal ka veel lahendust, mida saanuks välja pakkuda. “Mõningaid mõtteid meil selles osas on, minister on lubanud meid toetada ja otsime lahendusi, mis Hiiumaa jaoks on kõige paremad…,” jättis maavanem otsad lahtiseks.
Kiirabitööd vähe
Hiiumaal on kiirabi töö­intensiivsus väike – valve ööpäevaringne, aga kutseid paar-kolm ööpäevas – mullu näiteks 931. Tänu sellele suudavad kiirabivalves olevad töötajad täita ülesandeid ka haiglas: nii on haigla valvearst ka kiirabi valvearst ning kiirabiõde ja haigla esmase meditsiinilise osakonna õde üks ja sama inimene.
Kui nüüd kiirabiteenus haiglast kaob, tuleks kiirabiteenuse osutajal luua saarel üheksa uut ametikohta.
Peaarst ütles, et kvalifitseeritud tööjõu puuduse tõttu pole neid töötajaid lihtne leida. Ka võib haigla oma töötajatest-medõdedest ilma jääda juhul, kui need kiirabitööd eelistavad.
Kui seni on haigla ennast päris kenasti ära majandanud, siis koos kiirabiteenuse rahast ilmajäämisega tekiks haigla eelarves juba järgmisest aastast puudujääk, mille suuruseks on hinnatud isegi kuni 100 000 eurot.
Minister:  Pole mõtet dubleerida
Minister Rõivas ütles, et dubleerimine ei ole mõistlik: “Eesmärk on saavutada, et talupojamõistusest lähtuv senine elukorraldus saaks jätkuda ja olukord saare peal ei läheks halvemaks.”
Ka leidis minister, et väiksem kiirabi väljakutsete arv Hiiumaal on täiesti loogiline ja arusaadav erisus ning ministeerium püüab seda “natuke teistmoodi” olukorda võimalikult valutult sobitada ühtsesse süsteemi.
Samas lükkas ta võimalike lahenduste tutvustamise tulevikku öeldes: “Kui aeg küps, küll me seda räägime.”
Maavanem ütles, et üheks võimalikuks lahenduseks oleks intensiivsem koostöö Põhja-Eesti regionaalhaiglaga, mis võitis riigihanke suures Lääne-Harju kiirabipiirkonnas, kuhu kuulub ka Hiiumaa.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411