Teisipäev, mai 28, 2013
 

Folgi välisesinejad

Internet
Tänavusel IX Hiiu Folgil on võimalus kuulata kolme välisansambli ja kahe kitarristi esinemist.
Kõige kaugem külaline on Iiri­maa ansambel Liadan, mille lauljaid on nimetatud metsikult andekateks ja Iiri­maa järgmiseks suureks jõuks traditsionaalses muusikas. “Nende muusikaline helikeel on värske – selles kohtuvad nii traditsioonid kui uudsus. Liadan on Iiri rahvamuusika raudvara, mida tasub kindlasti kuulama tulla,” ütleb Hiiu Folgi peakorraldaja Astrid Nõlvak.
Teistkordselt on Eestis Belgia Trio Dhoores, mis viljeleb traditsioonilisest muusikast inspireeritud omaloomingulist folkmuusikat. Nende lood sobivad nii kuulamiseks kui tantsuks. Kolmest vennast koosnev ansambel on lühikese tegevuseaja jooksul jõudnud käia esinemas Itaalias, Saksamaal, Šveitsis, Hollandis, Taanis, Rootsis. Eestis on nad esinenud Viljandi pärimusmuusikafestivali vabalaval, aga nende esimene suurem ülesastumine ongi tänavusel Hiiu Folgil, kus nad esitlevad ka oma uut CD-d.
Rootsi ansambli Heather and Thyme nimi tuleneb taimedest, mis tunnevad end koduselt nii kõnnumaal, udustel saartel kui ka soojades suveõhtutes. Ansambli muusika on inspireeritud Iiri, Åšoti ja Rootsi muusikatraditsioonidest. Seekord on ansambel oma muusikalisele teekonnale endaga kaasa toonud sõbra Olle Lindvalli, andeka rahvamuusiku ja kitarristi Rootsist. Muuseas, ansambliga koos musitseerib hiidlastelegi tuttav Joonas Lepna.
Suurbritanniast pärit kitarrist Jason Carter tunneb huvi kaugete maade ja väärikate traditsioonide vastu, katsetab erinevaid stiile, eksootilisi helilaade ja vaba häälestust. Flamenkokitarri ehitas talle Hispaania meister Antonio Montero, Iraanis valmistatud udi, mis on lühikese kaela ja nelja keelega pill, mida mängitakse lipitsaga, kinkis aga Saudi Araabia kultuuriminister isiklikult. Tema inspiratsiooniallikas on aga harf-kitarr. Sellele pillile kirjutatud lugudest on valmimas Jason Carteri järgmine, 15. heliplaat. Hiiumaal kuuleme Jason Carterit juba teist korda.
Brasiilia innovaatilise kitarristi Eduardo Agni esinemist saab folgipäevadel kuulata mitmel korral. Kitarristina on ta iseõppija ja komponeerib ka muusikat. Põnev on tema eriline kitarrimängukäsitlus. Hiiu Folgil esitab ta rahvalaule ja pärimuslikke viise Amazonasest. Lood on rüütatud tema enda loodud ainulaadsete seadetega läbi erilise tappingkitarritehnika. Ta mängib ka trumme stiilis, mis toetub Afro-Brasiilia traditsioonile.
Teavet Hiiu Folgi kontsertide kohta saab
www.hiiufolk.ee

HL

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411