Teisipäev, aprill 16, 2013
 

Pühalepa pooleks?

Eile õhtul istusid laua taga Kärdla ja Kõrgessaare volikogud, et teha lõplik otsus ühinemise kohta.
Kuigi lehe trükkimineku ajaks otsuseid veel polnud, tuleb mõlemast volikogust liitumisele tõenäoliselt “jah”. Võib-olla mitte sajaprotsendiliselt üksmeelne, kuid ikkagi “jah”.
See tähendab, et Põhja-Hiiumaale moodustub territooriumilt suur, elanike arvult mitte nii suur Hiiu vald.
Kõrgessaare ja Kärdla on valiku teinud, millised on edasised valikud?
Tänases lehes kirjutab Käina vallavanem Omar Jõpiselg, et üks võimalus oleks, et tasakaaluks Põhja-Hiiumaa suurvallale tekiks Lõuna-Hiiu vald. Kuna ta pakub, et see vald võiks moodustuda  Emmaste, Käina ja Pühalepa Suuremõisa osa baasil, tähendab see sisuliselt selle variandi ärakukkumist.
Pole ju Pühalepa vald ilmutanud mingit soovi ühineda, pigem vastupidi. Just selleks, et Kärdla ja Kõrgessaare saaks Pühalepa vastutõrkumisest hoolimata ühineda, muudeti seadustki. Vaevalt nõustuvad Pühalepa vallajuhid omavalitsust poolitama. Pühalepa poolt ühinemissoovi ei paista.
Teine võimalus, Hiiu valla laienemine Käina võrra, on reaalsem.
Jõpiselg tõdeb, et Käina jääb Lõuna-Hiiumaa keskuseks ka Hiiu valla koosseisus. Kas suudab uus Hiiu vald oma kulud maksutuluga tasakaalu viia, suurendades seejuures ka investeerimisvõimekust, on tema küsimus. Nii nagu on seda siiani teinud Käina vald.
Kui tulud ei kasva, tähendab see tasakaal suuri kärpeid, et ühinejad suudaks säilitada senise infrastruktuuri ja ellu viia ka kirja pandud suured unistused: Kõrgessaare teadmuskeskuse, koostootmisjaama ja Kärdla sotsiaalmaja.

16.aprill 2013

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411