Teisipäev, aprill 9, 2013
 

Nööpnõel 2013 parimaks modelliks valiti Maria Valk

Eike Meresmaa
Tänavuse õpilastest moeloojate konkursi Nööpnõel 2013 žürii hinnangul oli parim modell Maria Valk.
Seekord Suuremõisas toimunud moekonkursi ainsa kollektsiooni “Märtsikellukesed” tõid lavale Kõrgessaare valla noored.
Esitletud rõivaste autoreiks olid Maria Valk, Gerit Kala, Birgit Kala ja Anni Kark, kes ise olid ka modellid. Abilisteks nende tiimis olid Pille-Riin Valk ja Kärol Savenkov.

Kommentaar

Eelmise kuu lõpul toimus viies Hiiumaa noorte moeloomingu esitlus Nööpnõel. Kohale jõudes oli hämming üsnagi suur, kui selgus, et lavale tuleb vaid üks kollektsioon ning publikuks oli kohale tulnud võib-olla umbes kümme inimest.
Viie aasta eest, kui Nööpnõel esmakordselt publikuni jõudis, oli see Hiiumaa mõistes lausa grandioosne. Osalejaid oli nii palju, et lavashowd jätkus paariks tunniks ning publikut oli teist samapalju, kui lavalaudadelt modelle läbi käis. Taga­ruumides käis suur sagimine ning lava ees sähvisid fotograafide välgud – nagu päris moemaailm.
Miks siis nüüd niimoodi? Kas oli aeg vale? Või ei meeldi praegustele noortele ise moodi luua? Võib-olla oli tegu kehva reklaamiga? Või oli asukoht vale?
Varasematel aastatel on Nööpnõela moekonkurss toimunud Käinas, sel aastal esmakordselt Suuremõisas. Võime vast eeldada, et kui üritus oleks toimunud Käinas, oleks ehk osalejaidki rohkem olnud. Kuid kauguse süüks osalejatenappust ajada ei saa – olid ju ainsad osavõtjad tulnud  just Pühalepa vallast kõige kaugemale jäävast omavalitsusest Kõrgessaarest.
Ka korraldajad on olnud läbi aastate samad ning korralduse süüks asja kindlasti ajada ei saa. Seegi aasta saadi toetust kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupilt ja otsiti sponsoreid.
Ehk on põhjuseks praeguste noorte vähene huvi käsitöö ja moeloome vastu? Võib-olla pole nad lihtsalt teadlikud sellest, kui lihtsalt ja kiirelt tegelikult oma kätega midagi luua saab?
Ehk on koolide õppekavad liiga piiritletud ning tihtipeale päädivad padjakomplekti õmblemise ja villaste sokkide kudumisega? Samas on noortel alati võimalus mõelda laiemalt ning käsitööõpetajad on ilmselt igati nõus aitama ja õpetama, kui keegi midagi uhkemat teha soovib.
Oleks tore, kui noored julgeksid end konkurssidel nagu Nööpnõel proovile panna. Ka võiksid noored osaleda nende endi korraldatud üritustel, kuna kogemus ja emotsioon, mis saadakse, on suurepärane.
Loodan väga, et tänavune Nööpnõel siiski ei jää viimaseks, sest tegu on suurepärase võimalusega, mis aitab noortel Hiiumaa moeloojatel pääseda suurele pildile.
Just Nööpnõelal alustas praeguseni toimiv suurepärane noorte moeloojate grupp AKT koosseisus Aet Telvik, Kristiina Suuster ja Tea Tüür, kes samalaadsetel üleriigilistel konkurssidelgi ilma teinud.

EIKE MERESMAA

 

Sildid: , ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411