Teisipäev, aprill 30, 2013
 

Hiiumaa olgu su maailma keskpunkt

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Hiiumaa ettevõtluspäeval ütlesid viis praktikust firmaomanikku, et kuigi ettevõtjal pole saarel just lihtne hakkama saada, ei kavatse nemad suurema sissetuleku jahil saarelt lahkuda.
Ettevõtluspäeva toimumiskoha, Kärdla kultuurikeskuses kinosaali lavale kutsutud Anu Pielberg, Ly Kaups, Andrus Ilumets, Toomas Pertel ja Jaanus Berkmann jagasid oma ettevõtluskogemust saarel.
Hiiumaa Puidukaubandus OÜ omanik Andrus Ilumets ütles, et oluline on enesele selgeks teha tõsiasi, et Hiiumaa ongi maailma keskpunkt: “Olen kiindunud sellesse maanurka ja investeerime ikka siia,” ütles Ilumets enda ja oma äripartnerite nimel.
Tema soovitus saarel tegevust alustavale ettevõtjale oli, et tootmine põhineks vähesel inimressursil, oleks rahvusvaheline ja innovaatiline. Samuti peavad Hiiumaa ettevõtjad olema valmis kohe reageerima, kui midagi muutub.
Puidufirma OÜ Vesset juht Toomas Pertel rääkis, et ettevõtlust saab arendada igal pool, aga puidutööstust oleks tegelikult otstarbekam hoopis mandrile rajada. Samas on rahvusvahelisel turul tegutsev Vesset saarel hästi hakkama saanud ega kavatse tootmist kusagile kolida. “Selleks, et ükskõik millise tootmisega tegeleda, peab olema palju tahtmist ning suurepäraseid inimesi,” sõnastas Pertel retsepti.
FIE Jaanus Berkmann, kes tegeleb nn hobumajanduse arendamisega saarel, nentis, et väheneva elanike arvuga Hiiu saarel ei saa tõsiseltvõetavast siseturust rääkida. Just seepärast tuleb leida ostjaid ja teenuse tarbijaid väljastpoolt. “Meil on tugev kaubamärk Hiiumaa – peame seda oskuslikumalt müüma,” soovitas Berkmann.
OÜ Hiiu Autotrans jurist Anu Pielberg rääkis, et tema ettevõte tegutseb valdkondades, mis nõuavad vastavaid litsentse, nagu veoteenuse pakkumine, prügivedu ja liivakarjääri majandamine.
Pielberg  ütles, et kõige tähtsam on arvestada kliendi sooviga, et saada autojuhtidele tööd ja autodele pidevat rakendust.
Turismiettevõtja Ly Kaups rääkis, et püüab aasta-aastalt oma tegevusvaldkonda laiendada, lisaks majutuskohtadele on koos sõpradega käima lükatud hiiu toitu pakkuv ja seiklussõite korraldav ettevõtmine. Samas tõdes ta, et kuna Hiiumaal on turiste vaid mõnel suvekuul, on turism vaid lisasissetuleku allikas.
Maavanem: Vaja on uusi ideid
Ettevõtluspäeva keskseks teemaks oli heade ettevõtlusideede otsimine. “Selleks, et elu edasi läheks, tuleb välja pakkuda uusi ideid,” ütles Hiiu maavanem Riho Rahuoja.
Ta rääkis, et ka Hiiumaa arengustrateegia koostajad püüavad otsida saare jaoks ettevõtlusvõimalusi, mis siia sobiks ja võimaldaksid olemasolevat ressurssi paremini ära kasutada.
Rahuoja rääkis, et ettevõtte alustamine pole lihtne ega pruugi alati õnnestuda, ka kurdavad firmajuhid sageli pikkade tööpäevade, ebaõnnestumiste ja riskide üle. Kui aga küsida, kas nad oleksid parema meelega siis palgatöölised, on nad kohe ettevõtluse poolt.
“Peaksime mõtlema, kuidas meie ümber olevat merd rohkem ära kasutada,” ütles Rahuoja ja avaldas lootust, et Kärdla sadama valmimine toob kaasa uusi ettevõtlusvõimalusi.
Ettevõtluspäeval said sõna Hiiumaa omavalitsuste liidu esimees Jaanus Valk, Swedbanki suurkliendihaldur Elmo Harjak, Hiiumaa ettevõtjate liidu esimees Tanel Malk ja noor hiidlasest ettevõtja Gustav Kotkas OÜ-st Viitermet.
Konsultant Elmo Puidet jagas näpunäiteid, kuidas leida hea äriidee ja see ellu viia, kuidas leida motivatsiooni ja enesekindlust ettevõtlusega alustamiseks.
Ettevõtluspäeva korraldasid EAS ja SA Tuuru. Päeva modereeris Tuuru juhataja Kristjan Arunurm.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411