Reede, märts 8, 2013
 

Vabatahtlike panus aina suurem

Kodukant Hiiumaa eestvedajad püüavad KÜSKi projketi toel selgitada vabatahtlike tegevuse ulatust ja luua vabatahtlike andmebaasi.
Jaanuarist aprillini korraldab MTÜ Kodukant Hiiumaa kokkusaamisi, mille eesmärk on kaardistada vabatahtlikku tegevust. Esimene oli Emmastes, teine Käinas, järgmine tuleb 12. märtsil Kõrgessaares. Märtsi-aprillikuu jooksul toimuvad samasugused ümarlauad Kärdlas ja Pühalepa vallas.
Tammis selgitas, et vabatahtlikkuse alusel tehtav töö on muutunud järjest ulatuslikumaks, vabatahtlike abi oodatakse päästetöödele, eakate, kodutute ja lastekodulaste toetamisel, looduse hoidmisel ja koristamisel, hättasattunud loomadega tegelemisel jne.
Ümarlaudadel on kõne all vabatahtliku tegevuse olemus ja selle kasu, mida saab tegija ise, aga ka kogukond, omavalitsus ja riik. “Püüame teada saada, millised tegevused ja mis ajal vajavad vabatahtlike abi ja kuidas neid inimesi motiveerida,” rääkis liikumise Kodukant Hiiumaa juhatuse liige Ester Tammis reedesel kokkusaamisel Käina vallamajas.
Vabatahtliku pass
Kohtumistel püütakse saada selgus, mis paneb kohalikke tasuta ja vabast tahtest panustama oma aega, ressursse ja teadmisi meie kõigi hüvanguks. Samas oodatakse ka aktiivsete inimeste teateid ja ettepanekuid, kuidas keegi saab ja võib kasulik olla. Neist andmetest loodetakse luua andmebaas Hiiumaa inimestest, kes on nõus abistama, ehk võiks kasutusele võtta ka vabatahtliku passi.
“Vabatahtliku passi mõte on väga hea, sest seal on näha konkreetsed inimesed, kelle juures passiomanik on töötanud,” leidis Hiiu Folgi korraldaja Astrid Nõlvak. Tema sõnul tekib seeläbi usaldus inimese vastu.
Hergo Tasuja ütles, et eelkõige on vabatahtliku tööga saadud kogemusest kasu noorele, sest konkurents tööturul on läinud tihedamaks ja igasugune kogemus on eeliseks töö leidmisel. Välisriikides on see ka hüppelauaks karjääriredelil.
Nõlvak rääkis, et ta on siiani kasutanud Hiiu Folgi korraldamisel oma tutvusringkonda ja kutsunud tuttavaid inimesi appi. “Sellistel puhkudel võiks teha ka üleskutse, aga minu tegemised nõuavad, et kaasatud vabatahtlikel oleks eelteadmised, seega olen otse tuttavate poole pöördunud,” selgitas Nõlvak. “Samas oleks nii mõnigi kord tarvis vabatahtlike andmebaasi, kust leida hiiumaa inimesi, keda appi kutsuda.”
Treener ja õpetaja Maarika Kiislar rääkis, et koolispordiliidu korraldatud võistlustel on kõik kohtunikud vabatahtlikud. “Käingi ühe õpilase juurest teise juurde ja küsin, kas tahad tulla kohtunikuks, kui keegi ütleb ei, siis lähen jälle järgmise juurde,” kirjeldas ta, kuidas vabatahtlike otsimine käib.
“Vabatahtlike kaasamine ürituste korraldamisel on üks pool, aga näiteks külaelu vedamine on juba pikaajaline vabatahtlik tegevus,” tõi Tammis veel ühe näite. Ta rääkis, et osa vabatahtlikke on nagu abistajad või sotsiaaltöötajad, kes toovad naabrile puid ja posti, lükkavad tee lumest puhtaks või käivad mõne üksiku memme juures juttugi ajamas.
Ka abistaja vajab pai
Tammis leiab, et neid, kes pidevalt kogukonda tasuta aitavad, tuleks märgata ja tunnustada. “Me oleme vabatahtlikust tööst, eriti külaelu vedamisel vähe rääkinud,” nentis Tammis.
Tema sõnul on vabatahtliku peamiseks motivaatoriks rahulolutunne, lugupidamine, uued kontaktid, kuuluvustunne, vaba aja sisustamine, soov aidata ja kogemusi omandada. “Hiiu Folgi korraldajaid on lihtne motiveerida, sest vabatahtlikud saavad tasuta osa mitmepäevasest festivalist,” ütles Nõlvak. Tema arvas, et kui kedagi peab üleliia motiveerima, siis see koostöö pole enam viljakas, lihtsam on juba asi ise ära teha.
Kassari haridusseltsi liige Tiivi Lipp ütles, et algul on iga tegevus huvitav, aga edaspidiseks motiveerida on raskem. Käina valla plussina nimetas ta seda, et vald rahaliselt toetab vabaühenduste tegevust ja nende poolt kirjutatud projekte.
“Külaelanikud teavad ilmselt paremini, mida nad vajavad ja vald ei tee neile takistusi,” kinnitas Käina vallavanem Omar Jõpiselg. Ta hoiatas, et eestvedajad võivad ka väsida või siis jäävadki üksinda vedama projekti nagu karistust.
Hiiumaa esimese tänuürituse vabatahtlikele korraldas Kodukant mullu detsembris. Kui leitakse toetajaid, tahetakse seda korrata.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411