Reede, märts 22, 2013
 

Tuletõrjeühingu uus elu

Hiiumaa Turismiliit
Kunagine Kärdla vabatahtlik tuletõrje ühing, mille koduks Keskväljaku ääres kõrguv kellaga Pritsumaja, on viimase pooleteise aastaga saanud nii uue liikmeskonna kui nime – MTÜ Hiiu maakonna tuletõrjeühing.
Kunagisest viinavõtjate kuulsusega ühingust on nüüdseks saanud organisatsioon, mis tahab tegeleda noortega ja kavatseb korda teha seltsile kuuluva Pritsumaja. Ühingu juhatuse esinaine Marika Kanep kinnitas, et plaane on edaspidisekski.
Liikmeskond kasvas
Ühingu koosseis on 2011. aastast alates põhjalikult muutunud ja sel on nüüd ligi 40 liiget. Mõnele endisele veteranile on lisandunud hulganisti noori ja teotahtelisi inimesi. “Taastamist nõuavad nii seltsi maine kui Pritsumaja,” nentis Kanep.
Lisaks Kanepile kuuluvad seltsi juhatusse Kärdla linnapea Georg Linkov ja tema abikaasa Kristi.
“Meile meeldib vabatahtlik töö,” ütles Georg Linkov selgituseks, miks nemad ühingu tegemistes osalevad. Linkov lubas seltsi tegemistest pikemalt rääkida siis, kui on midagi juba ette näidata.
Maja tehakse korda
Hiiumaa tuletõrjeühingule kuuluv 75aastane Pritsumaja on paljude hinnangul vaatamis­väärsus, mis võiks olla linna sümbol ja vägagi atraktiivne turistide jaoks. Paraku vajab Pritsumaja torn remonti ja ka pisukest ümberehitust, et turistid mugavalt torni pääseks. “Sellest tornist saab tõmbenumber,” usub Kanep.
Juba on valmis OÜ Dagopen koostatud projekt hoone renoveerimiseks turismi külastuskeskuseks, kuid kogu projekti elluviimiseks on tarvis kirjutada projekte ja taotleda raha. “Püüan seda oma töö kõrvalt jõudumööda teha,” ütles Kanep, kes igapäevatööd teeb politseis. Nagu kolmandas sektoris ikka, töötab ühing vabatahtlikkuse alusel ja tööd tuleb teha tasuta.
Pritsumajal on ka mõned üürnikud. Eriti hea koostöö on olnud MTÜga Hiiumaa turismiliit, mis koostas oma hooneosa remondi- ja arendusprojekti, mille ehitustööd algavad juba tänavu. Sellega ehitatakse Pritsumaja kõrvale õppeklass, laoruum ja turistidele vajalik avalik, tasuline tualettruum.
Nüüdseks haldab turismiliidule kuulunud infopunkti ja tegeleb ehitusega SA Tuuru, kuid eesmärk on ikka sama – et vanast Pritsumajast saaks ilus ja uus-vana vaatamisväärsus. “Sellest peaks saama koht, kuhu tuleb nii turist, turismiettevõtja kui kohalik inimene, küsima infot nii Hiiumaa kui kogu Eesti kohta,” selgitas Hiiumaa turismiliidu juhatuse liige Ly Kaups. Kui kõik plaanid realiseeruvad, saab tulevikus Pritsumajast osta hiiumaist kaupa, juua tassi kohvi, sellest saab koht, kuhu turist saab jätta oma ratta või seljakoti hoiule, olla vihmavarjus jne.
Kanep ütles, et kui maja korda saab, loodetakse hakata seal korraldama ka vabatahtlike tuletõrjujate kogunemisi ja õppetööd koostöös päästeametiga. “Praegu on kavade tegemise aeg ja mingeid veksleid veel välja ei taha käia,” ütles Kanep. Ta selgitas, et kindlasti ei saa kogu Pritsumaja veel tänavu korda.
Kingitus linna lastele
Seltsi liikmed seni käed rüpes ei istu ning on võtnud eesmärgiks kinkida linna lastele mänguväljaku.
Kanep, kes on aastakümneid töötanud noorsoopolitseinikuna, ütles, et inimesi ja nende arusaamu saab kujundada noores eas. Just seepärast tegi ta seltsi liikmetele ettepaneku ehitada Kärdlasse üks korralik mänguväljak.
Mõtte selleks sai ta Viljandis lastel-lastelastel külas käies. Sealne järveäärne mänguväljak ja selle atraktsioonid tegid ta lausa kadedaks. “Meil Kärdlas pole ju lastega kuhugi minna, ainuke mängimisvõimalus on Rannapaargu juures, aga seal on tavaliselt vinge tuul ja talvel sügav lumi,” ütles Kanep.
Seltsi liikmed olid Marika Kanepi plaaniga nõus ja linnavalitsus andis ühingule tasuta kasutada osa Sadama tänava lasteaia hoovist. Sinna ongi kavas avalik mänguväljak rajada.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411