Reede, veebruar 8, 2013
 

Perearstiabi korraldab terviseamet

Harda Roosna | Hiiu Leht
Eelmisel nädalal käisid terviseameti vastloodud peremeditsiini osakonna juhataja Pille Saar ja piirkonna koordinaator Mai-Liis Meigo kohtumas Hiiu saare perearstidega.
Jaanuarist jõustunud tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muudatustest tulenevalt antakse senised maavanema ülesanded üldarstiabi korraldamisel üle terviseametile.
Siiani hoidis maakonna pere­arstidega kontakti maavalitsuse terviseedenduse peaspetsialist Vilma Tikerpuu. Maakonna tervise­edenduse peaspetsialistina töötav Tikerpuu ütles, et pere­arstidega seonduv oli väga suur lisatöö ning nüüd on tal rohkem aega oma põhitööga tegeleda.
Kärdla perearst Lia Prigoda ütles, et väga hea oli senine süsteem, kui nende koordinaator oli siinsamas Hiiumaal, aga “eks elu näitab” lisas ta äraootavalt.
Pille Saar ütles, et tema kõige olulisem sõnum oli, et perearstiabi korralduse üleminekul isiklik kontakt, mis siiani maavalitsuse ja Hiiumaa perearstide vahel olnud, ei katke.
“Tulime looma koostöösidemeid, rääkima sellest, millised on muudatused, mida need perearstide jaoks kaasa toovad ja milliste probleemidega nad meie poole pöörduda saavad,” selgitas Saar.
Tegelevad vaid perearstidega
Toimunud muudatusi põhjendas Saar vajadusega ühtlustada läbi tsentraalse planeerimise ja koordineerimise Eesti üldarstiabi ehk perearstide osutatavate teenuste kvaliteeti. Terviseameti juurde loodi selleks kaheksa töökohaga büroo.
“Kui Hiiumaal on korraldus siitpoolt olnud väga hea ja ühtegi etteheidet pole, siis Eestis on ka maavalitsusi, kus perearstiabi korraldamine on erineva tasemega,” märkis Saar.
Ta selgitas, et loodud keskusesse saavad pöörduda nii patsiendid kui perearstid, näiteks asendaja leidmise murega. “Kui maavalitsuse inimesed tegelesid paljude erinevate asjadega ja tervishoid oli ainult üks valdkond, siis meie hakkame tegelema ainult perearstidega – oleme nende jaoks tugiisikuteks,” kinnitas Saar.
Uus tegevusluba
Kõige olulisem muudatus on peremeditsiini tegevusluba ja selle nõuded. See seab kõikjal ühesugused nõuded arsti tööruumidele ja seadmetele.
Teiseks võimaldab tegevusluba perearstil edaspidi tegutseda üldarstiabi osutava äriühingu kaudu, ilma, et ta peaks ise ettevõtjaks hakkama või olema äriühingu omanik.
Saar tõi näite, et nüüd võiks äriühing või ka kohalik omavalitsus korraldada ruumid ja võtta tööle perearsti. “Hea on ka see, et kui pere­arst töölt lahkub, ei võta ta endaga kaasa ei ruume ega aparatuuri,” lisas Saar.
Väikesed nimistud säilivad
Muutunud on ka nimistu piirsuurused, mis meid ei puuduta, kuna käsitlevad suuri ja ülisuuri nimistuid, Hiiumaal aga on kõik perearstinimistud väikesed. Kui seni oli perearstidel lubatud ravida oma nimistus 1200–2000 inimest, siis nüüd on kolm võimalust: kuni 1200, 1200–2000, 2001–2400 inimesega nimistu. Suurem arv patsiente on lubatud tingimusel, et neid ravib peale nimistut omava perearsti teinegi tohter, kelle leidmiseks on aega 2015. aasta alguseni.
Saar ütles, et kui hajaasustusega maapiirkondades on väikeseid nimistuid, võivad need jääda, kuid suund on võetud grupipraksistele, kus mitu perearsti töötaks koos, et oleks parem üksteist asendada ja lihtsam ka äriühingut pidada. “Eesmärk ei ole igal juhul nimistuid kinni panna, vaid see on vajaduspõhine arvestades ka territoriaalset suurust,” kinnitas Saar.
Tegevuskoht ja piirkond ei kattu
Uus on tegevuskoha mõiste, mis toodud sisse tervishoiuteenuste korraldamise seadusesse. Saar selgitas, et juhul, kui on head ruumid või palju perearste koos, ei pea perearsti tegevuskoht enam olema seal, kus tema teeninduspiirkonna inimesed elavad. Näiteks kui perearstikeskus asub Kärdlas, siis perearsti teeninduspiirkond võib olla ka Pühalepas, kus perearst käib siis visiite tegemas ja kust patsiendid tulevad tema juurde Kärdlasse vastuvõtule.
Saar ütles, et piiranguks, mis peaks tagama, et kõik perearstide vastuvõtud maapiirkondadest selle muudatuse tagajärjel ei kaoks, on see, et patsientidele peab olema tagatud mõistlik transpordiühendus.
Selle, kas perearst tohib oma vastuvõtukoha teeninduspiirkonnast näiteks maakonnakeskusesse kolida, kooskõlastavad peremeditsiini osakonna töötajad ja perearst.
Veel üks muudatus on see, et kui varem pidi perearst osutama ka ajutistele elanikele, näiteks Hiiumaal suvitajatele, samasugust teenust nagu oma patsiendinimistu liikmetele, siis nüüd peab ta osutama vaid vältimatut abi.

 

Sildid: ,

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411