Teisipäev, jaanuar 15, 2013
 

Purjetajate selts peab sünnipäeva

Terje Lepp
Hiiu purjelaeva selts liidab 43 purjetamishuvilist, kes laupäeval tähistavad suurejooneliselt oma 20. sünnipäeva.
Sünnipäeva puhul käiakse laupäeval koos giidiga ekskursioonil, uudistatakse Laukal lestalaeva, sadamaehitust Kärdlas ja halulaeva Suursadama ellingus.
Sünnipäevapidu jätkub õhtul Rannapaargus, muuhulgas räägitakse juttu ja näidatakse pilti seltsi tegemistest päris algusest kuni tänapäevani.
Regativõit pani näod särama
20aastase seltsi säravaim saavutus on Marie kapteni ja seltsi asutajaliikme Mart Rätsepa ning tema mees­konna võit 2011. a Muhu Väina regatil – sellega tuldi Eesti meistriks avamerepurje­tamises LYS2 klassis.
Rätsep, kes juba pisikese poisina purjetamisvõistlustel käinud, rääkis, et sõitis kümme­kond aastat soodimehena, seejärel sai Marie kapteniks. Koos Orjakus pesitseva Mariega on meeskond Muhu Väina regatil sõitnud juba paarkümmend aastat, seepärast oli võit eriti magus. “Kui meeskond on hea ja sõit sujub, siis ongi lootust saada hea tulemus ja ega see võit nii äkki ka tulnud, pea viis aastat olime stabiilselt neljandal-viiendal kohal,” ütles kapten.
Võiduka meeskonna liige Kaspar Kruuse ütles, et tema kõige teravamad ja meeldejäävamad elamused ongi just purjetamisvõistlustega seotud ning Muhu väina regati ajal käib terve nädal kogu elu pingelises rütmis. “Tänu meeskonna pingutusele ja kapteni suurele võistluskogemusele saime lõpuks koguni viiepunktilise võidu järgmise võistkonna ees, aga muidugi peab alati natuke õnne ka olema,” ütles Kruuse.
Teine Marie meeskonna liige Andrus Pähna lisas, et võidu tõid neile hea kapten ja hea koostöö, aga ka see, et teistel võistkondadel lihtsalt seekord ei vedanud.
Purjetamine kui puhkus
HPS on ühiste huvidega sõpruskond, kuid purjetamas käivad ka need, kes pole seltsi liikmed. “Kui inimesel on huvi, siis püüame ta merele viia, et selguks, kas meeldib või ei,” selgitas Mardi vend ja seltsi liige Marek Rätsep, kes vendadega võrreldes hakkas tunduvalt hiljem purjetama ja praeguseks teenib leiba laevaehitusega. “Võtame meelsasti huvilisi endiga merele kaasa. Kui lõpeb küsimine, et kui kiiresti me jõuame järgmisesse sadamasse, siis ilmselt on inimesel huvi ja ta naudib merelolemist.”
Kaspar Kruuse ütles, et purjetamine on puhkus ja vabadus ning pärast väsitavat meresõitu on alati värskem olemine. Ka tööst ja igapäevaelust väljalülitamiseks on mereleminek väga tõhus moodus. Samas lisab võistlustel osalemine pinget ja põnevust.
“Eks see purjetamine ole üks akude laadimine, energia varumine maapealseks eluks,” lisas 18 aastat seltsi liige olnud Andrus Pähna. Muuseas, Andruse isa Toivo võitis Eesti meistri tiitli täpselt kümme aastat varem 2001. aastal.
Pähna rääkis, et põnevust ja nalja on merel olles kogu aeg ning meenutas eriliselt meelde jäänud päikselist päeva, mil vaikne tuul veerand tunniga tormiks tõusis: “Hetkega olime täiesti lapiti, spinnaker purunes ribadeks ja ise sain veel vigastada, siis käis küll terve elu silme eest läbi.”
Järelkasv kasvab ise
Seltsi liikmed käivad merel koos peredega, kaasas nii suuremad kui väiksemad lapsed – ikka selleks, et oleks ka purjetamishuvilist järelkasvu. Kui Kärdla inimesed käivad puhkepäeval perega kergteel jalutamas või rattaga sõitmas, siis näiteks Marek Rätsep purjetab koos perega, paariaastane tütar kaasas, Koguvasse või Orissaarde. “Nendega, kes ringi kodivad, aga veel jutust aru ei saa, on merel raskem, aga see on harjutamise asi ja lapsed õpivad kiiresti meresõidul õigesti käituma,” ütles Marek Rätsep.
Kõigist merele kaasa veetud lastest muidugi ei saa purjesportlasi, aga eks kõigile mereäärsetele inimestele kulu meresõiduoskused marjaks. Rätsep meenutas, kuidas nad ühte eelkooli­ealist last “moosisid” tund aega, enne kui ta paati astus. “Pärast ei tahtnud jälle ära minna,” ütles Rätsep.
Mart Rätsep, kes on ka noorte hiidlaste purjetamistreener, meenutas, kuidas tema tütar Anni oli pisikesena purjekal kaasas ja selleks, et ta vette ei pudeneks, lastetraksidega jahi külge kinnitatud. Tüdrukule meeldis üle parda vett katsuda. Isa võttis siis jahutuskasti, mille põhjas natuke vett ja pani tüdruku selle sisse istuma, et tüdruk üle parda ei küünitaks.
Seesama, merel üles kasvanud Anni Rätsep võitis tänavusel Hiiumaa parimate sportlaste konkursil parima 17–21aastase spordineiu tiitli.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411