Reede, jaanuar 18, 2013
 

Mitte keegi polnud Sõnajalgade tuuliku püstitamise vastu

Valmar Voolaid
Meie Maa ajakirjanik Veljo Kuivjõgi kirjutab, et Saaremaal Sõrves kerkib pere­kond Sõnajalgade seitsmes, kõrgeim tuugen ja vastu pole keegi.
Enne jõule kehtestas Salme vallavolikogu Lassi küla Eleoni kinnistu detailplaneeringu, kuhu Sõnajalgade firma AS Eleon püstitab 120 m kõrguse tuulegeneraatori.
Planeeringu avalik väljapanek vallamajas oli 19. novembrist 3. detsembrini ja avalik arut­elu kavandati korraldada 7. detsembril 2012, kuid ükski inimene ei tundnud asja vastu huvi.
Salme valla ehitus- ja maanõunik Jüri Kluge rääkis, et siis, kui on õige aeg planeeringusse sekkuda, seda ei tehta, pärast tullakse küll ütlema, et miks ja kes lubas sinna sellise asja püstitada. “See on jah üsnagi tavaline asi meil siin. Ei oskagi arvata, kas inimesed ei saa lehekuulutusest aru, et neil on õigus esitada ettepanekuid ja vastuväiteid planeeringu kohta või see neid tõepoolest ei huvita, mida ümbruskonnas tehakse,” oletas Kluge rahva passiivsuse põhjust.
Oma seitsmenda tuulegeneraatori püstitamiseks Salme valda pidid Sõnajalad kaks korda tellima projektibüroolt detailplaneeringu. 2009. aastal kehtestatud planeeringus oli tuuliku kõrguseks 95 meetrit, aga vennad tahtsid ikkagi panna uue põlvkonna tuugeni Eleon 3M 116 ja selle masti kõrgus on 120 meetrit. Kehtestatud detailplaneeringut ei saa muuta, täiendada ega parandada, seepärast tuligi uus dokumentatsioon koostada.
Tuleb senisest kuuest tuulikust võimsam
Andres Sõnajalg selgitas, et tõepoolest hakkab kaasaegne tuulegeneraator Eleon 3M 116 tootma rohkem elektrienergiat, kui sealsamas naabruses olevad kuus tuulikut kokku. Neist esimese panid vennad raha teenima 12 aastat tagasi.
“Kui seniste tuulikute laba pikkus on 20 meetrit, siis uuel tuleb 59 meetrit. Praegu on meil tööde esimene etapp, vundament ja 43 meetri kõrguse torni betoonosa valmis ja ehk varakevadel saame Saksamaalt tuuliku siia ära tuua,” rääkis Andres Sõnajalg.
Betooni on kulunud 1500 tonni, rauda armatuuriks 80 tonni ja metallist torniosa, mis moodustab kaks kolmandikku mastist, kaalub 250 tonni. Jõhkrad arvud, kostsid selle peale kohalikud mehed. Ainuüksi rumm ehk rootor, mille külge kinnituvad kolm laba, kaalub 50 tonni ja kogu ülemise pea kaal on 100 tonni. Torni sisse tuleb teeninduslift.
Tee tehti veidi ringi
Saksamaalt saab sellise müraka tuugeni ära tuua vaid laevaga. Kõige pikemad osad ongi labad, metallist torniosa koosneb viiest lahtikäivast järgust. Sadamast Eleoni kinnistuni tuleb need suured ja rasked osad tuua siiski maadmööda raskeveokitega.
“Ehitasime mõned pöörde­kohad ringi, et masinad saaksid ikka tuuliku juurde keerata,” selgitas Andres Sõnajalg.
Omaniku järelvalvet teeb OÜ East esindaja Urmas Lõhmus. “Kui tavaliselt mujal maailmas ostetakse selliste tuulikute püstitamise tehnoloogia sisse, siis nemad tahavad seda tüüpi siin ise välja arendada. Selles mõttes ütlen, et Sõnajalad on kõvad poisid. Nad on oma firmasse tööle võtnud mehi, kes Soomes on selliseid tuulikuid püstitanud, projektijuht, kes ehitust juhib, on seda tööd samuti enne teinud,” hindas Lõhmus. Tema vaatab sellel objektil ainult ehituslikku poolt. Firma, kes ehitab, on Sõnajalgadele kuuluv OÜ Estwind Energy.
Võivad ka teised tuulikud võimsamaks teha
Salme aleviku ja Salme valla sisemaa üldplaneeringu punkt “Ruumilise arengu põhimõtted” ütleb, et Salme vallas ei arendata tuuleparke. Lubatud on olemasolevate tuuleparkide kaasajastamine ja laiendamine. Sellise otsuse võttis vallavolikogu vastu 20. detsembril 2010. Seega saavad Sõnajalad ka oma senised väiksema tootlikkusega tuule­generaatorid võimsamate vastu välja vahetada.
Eleoni kinnistu detailplaneeringusse müra eksperthinnangu koostanud Heiki Nurmsalu toob välja, et algselt planeeritud Siemens SWT 2,3 asendamisel Eleon 3M116ga nihkub müra normtase küll 50–100 meetrit elamutele lähemale, kuid jääb elamutest ikkagi sellisele kaugusele, et olulist mõju ei oma.

VELJO KUIVJÕGI

Meie Maa

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411