Reede, jaanuar 11, 2013
 

Kif Tamme teenis aega Kärdla sotsiaalkeskuses

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Järgmisel nädalal lõppeb teenistusaasta Kif Tammel (21), kes kaitseväeteenistuse asemel valis töö puuetega inimestega Kärdla sotsiaalkeskuses.
Asendusteenistuse võimalusest kuulis Kif Tamme oma poolvennalt ning talle tundus see mõttekam ja otstarbekam kui sõjaväes müttamine.
Noormees rääkis, et varem ta küll teadis puudega inimestest ja ka sotsiaalkeskuste olemasolust, aga otsest kokku­puudet tal nendega polnud. “Algul oli teadmatus suur ning ma ei osanud ka midagi ette kujutada siinsest elust,” ütles Tamme.
Kärdla sotsiaalkeskuses tegeles ta sisulise tööga: oli õpetaja abiliseks sotsiaalkeskuse Vabaduse tänava lasteaias muusikatundides, kus kulus marjaks tema muuusika­anne, mängis lastega ja õpetas neile mänge, teisipäeviti käis sotsiaalkeskuse Kõrgessaare maantee tegevustoas, kus õpetas puuetega täiskasvanutele arvutioskusi. Tänu huvile IT eriala vastu oskas ta hooldada sotsiaalkeskuse arvuteid ja tegi täiendusi ka keskuse kodulehele. Vanurite koduvisiitidel tegi Tamme põhiliselt füüsilist tööd, tõi puid ja kühveldas lund, et sotsiaaltöötajal oleks rohkem aega abivajajaga suhelda.
“Aasta jooksul minu arusaamised ja mõttemaailm rikastusid ning sain kogemusi abivajajatega suhtlemisest,” sõnastas Tamme teenistusaasta jooksul õpitu.
Ta lisas, et töö sotsiaalkeskuses andis palju ka seesmiselt, emotsionaalselt. “Puudega inimeste abistamine polnud minu jaoks ei kurnav ega väsitav – sain aga kogemuse, mis ei jookse mööda külgi maha ja samas avardas mu silmaringi,” kinnitas Tamme.
Ta ütles, et nii mõnigi noormees, kellele kaitseväeteenistus mingitel põhjustel vastuvõetamatu tundub, võiks kohustusliku ajateenistuse aasta teenida kasvõi sealsamas Kärdla sotsiaalkeskuses. Samas hoiatas ta, et seda tööd saavad teha vaid empaatiavõimelised inimesed, kes on ka vastutustundlikud ja hoolivad abivajajatest.
Kärdla sotsiaalkeskuse juhataja Elle Voolma ütles, et Kif Tammel on olemas kõik puuetega inimese tugiisiku eeldused: ta on rahulik, sõbralik, kannatlik, tagasihoidlik, usaldusväärne ja arukas.
Nii näiteks oskas ta puuetega lastele pikkamööda selgeks õpetada mängu, mille selgeks­tegemine võtnuks isegi
õppinud töötajal kauem aega. “Mulle jääb mõnikord kõrval seistes mulje, et nad nagu ei suhtlegi, aga oma vaiksel moel teeb ta lapsele kõik selgeks,” kiitis Voolma.
“Lootsin juba, et ta läheb sügisel õppima sotsiaaltööd, aga selgus, et ta on siiski IT-poiss,” ütles Voolma pisut kahetsedes.
Juhataja märkis kiitvalt, et Kärdla sotsiaalkeskus pole kunagi saanud nii palju
arvutialast abi kui Kif Tamme teenistusajal.
Kaitseressursside ameti avalike suhete nõuniku Marke Teppori sõnul on alternatiivne ehk asendusteenistus seni noormeeste hulgas leidnud suhteliselt harva kasutust. Alates 2009. aastast on usulistel või kõlbelistel põhjustel asendusteenistuses viibinud üle saja noormehe. Neile määrab teenistuskoha kaitseressursside amet.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411