Reede, jaanuar 25, 2013
 

Haigla kardab jääda kiirabiteenuse õiguseta

Harda Roosna | Hiiu Leht
Hiiumaa haigla osutab nii eriarstiabi- kui kiirabiteenust, kuid käimasoleval üleriigi­lisel kiirabiteenuse konkursil võib haigla kiirabirahata jääda.
Riik on otsustanud kiirabiteenuse kvaliteedi ja efektiivsuse parandamiseks juba tänavu korraldada üleeestilise konkursi.
Hiiumaa on sel konkursil koos Läänemaa ja osa Harjumaaga seatud ühte teeninduspiirkonda. Sisuliselt on loodud võimalus, et mõni mandri pakkuja võidab selle piirkonna konkursi ja hiidlastele hakkab kiirabiteenust osutama mõni suur mandri haigla.
Kiirabiteenuse valverahade kaotus tähendaks haigla jaoks suurt, kuni 100 000 eurost eelarve­auku, mida muude teenuste arvelt katta ei suudeta.
Lootus lahendusele
Kolmapäeval olid maavalitsuse kutsel Hiiumaal terviseameti peadirektori asetäitja tervishoiualal Üllar Kaljurand ja erakorralise meditsiini büroo juhataja Kalev Pahla, et kohalike mureküsimustele vastata.
SA Hiiumaa Haigla nõukogu esinaine Vilma Tikerpuu küsis, miks konkursikorraldajad otsustasid saare siiski mandri piirkonnaga liita.
Kaljurand vastas, et need vaidlused kestsid viimase minutini ja otsus tehti lootuses, et konkurss toob kaasa ka uusi võimalusi. “Me tahame näha, et äkki tuleb selline hea ja elegantne lahendus. Oleme näinud, et Hiiumaa mudel nende kandiliste reeglite sees ei leia õiget kohta,” ütles Kaljurand. Ta viitas, et praegu peab haiglajuht pidama kiirabiraha üle eraldi arvestust, kuigi nii kiirabi- kui tervishoiuteenuste osutaja on seesama haigla.
Hiiu maavanem Riho Rahuoja ütles, et kui riiklikult hoitakse kiirabi- ja haiglateenuseid rangelt eraldi, siis Hiiumaal ei ole see mõistlik.
Hiiumaal toob kiirabi­brigaad patsiendi haiglasse ja annab kohe haiglaõdedele üle. “Sellest koostööst sündivat tulu võiks nimetada integratsiooniefektiks,” ütles Rahuoja.
Kaljurand pakkus, et Hiiu saare tervishoiukorralduse ülesehitus vääriks lausa mudelina kirjapanemist.
Peaarst mures
Peaarst Gennadi Aavik oli ette pessimistlik, kas konkurssi õnnestub võita, kuna eelistatakse suuremaid teenusepakkujaid.
Kaljurand rahustas, et konkurss pole sugugi ette kaotatud kuna iga pakkuja peab tõestama, et teenusepakkumine antud piirkonnas sh Hiiumaal antud kujul on otstarbekas ja realistlik.
Ta viitas, et konkursikomisjoni kuulub ka Hiiu maavanem Riho Rahuoja, kellel on õigus oma seisukoht välja öelda ja seda kaitsta.
Nii Kaljurand kui maa­vanem veensid peaarsti kindlasti koostama  konkursi­pakkumist, mis tuleb esitada juba 13. veebruariks.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411