Teisipäev, jaanuar 29, 2013
 

Doktor Hellström jätab ametikooli

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Laupäeval said Hiiumaa ametikoolist lõputunnistuse esimesed 24 õppurit kahelt erialalt, õppeaasta suurem, seitsmest erialast koosnev lend lõpetab suvel juunis.
Lõputunnistuse ulatas HAK direktor Ülo Kikas 11 veoauto­juhi eriala ja 13 maastikuehituse eriala lõpetajale.
Kuna eriala omandamine töö ja pere kõrvalt pole lihtne, jõudis lõputunnistuseni umbes kolmveerand alustanuist. Maastikuehituse erialal alustas 18 ja veoautojuhi erialal 14 õppurit.
Veoautojuhi tunnistuse saanud Arno Kuusk rääkis, et ei kavatse küll esialgu  auto­juhina tööle hakata, aga kui vajadus peaks tekkima, on töö saamiseks oluline kutse­tunnistus juba käes.
“Õppimine oli paras katsumus, sest igas kuus tuli palju päevi töölkäimise ja pere kõrvalt pühendada õppimisele, aga tüütu see küll ei olnud,” ütles Kuusk.
Mõnes aines oli ka olemasolevate teadmiste kordamist, aga enim laiendas silmaringi praktika.
Juba veebruarist alustab uus grupp õpilasi veoautojuhi eriala omandamist.
Järgivisatud teadmised
Ametikoolist lahkuv õpetaja dr Kristiina Hellström andis nüüd juba oma endistele maastikuehituse eriala õpilastele aktusel veel viimase õppetunni. Ta rääkis, et ameti­kooli aeda ei rajatud tühjale kohale, sest Rootsi kõrgaadel Suuremõisas aiandusega juba mingil määral juba 16. sajandil. Alates 1630. aastast kasvatas Jacob De la Gardie oma Hiiumaa mõisates oma tarbeks suurtes kogustes köögivilja: naerist, kurki, porgandit, kapsast, peterselli ja sibulat.
Hilisemast ajast on teada, et Suuremõisas oli viljapuuaed 147 õunapuu, 55 kirsi ja kuus ploomipuuga. Aed asus mõisa ees, kus praegugi on kolm tiiki ning elas üle nii Põhjasõja kui tsaariaegse riigimõisate perioodi. Veel 1920. aastal oli püsti hiiglaslike mõõtmetega kasvuhoone, kus kasvatati ka viinamarju ja virsikuid ning hoiti ületalve mõningaid potitaimi.
“Iga järgmine mõisnik on lisanud hoone ümber midagi ka omalt poolt – praeguse kooliaia algne nimetus oli kirsiaed ja seal õitsevad lumikellukesedki on ilmselt pärit mõisa aiast,” oletas Hellström, kes on ameti­koolis aastaid töötanud ja pühendub nüüd rohkem maastikuarhitekti tööle.
Meelde jääb eriline
Humoorika ülevaate oma maastikuehituse eriala õpingutest ja õpetajatest tegi lõpetaja Tõnu Mäestu. Muuseas, tema oli ainuke, kes lisaks lõputunnistusele sai ka kutsetunnistuse.
“Teen sügava kummarduse kõigile ametikooli õpetajatele,” ütles Mäestu ning n-ö isiklikumaks minnes rääkis õpetaja Taavi Tuulikust, keda tuntakse ja teatakse kui inimest, kes teab palju ülastest. “Ta on rahvusvaheliselt sama tuntud kui maadleja Heiki Nabi ja ma soovin, et rada Taavi aeda ei rohtuks,” soovis Mäestu.
Ta esitas õpilaste “järelhüüde” tunnustatud maastikuarhitektile dr Kristiina Hellströmile, kes ametikooli õpetajakohalt lahkub: “Aga sa tuled siia tagasi, sest ametikool ja siinsed õpilased vajavad sind!”
Lõpetajate nimel tänas ta kõiki õpetajaid, aga pidas ka hea sõnaga meeles kõiki koolitöötajaid, kellega kahe ja poole aasta jooksul tihti kokku puututi.
Maastikuehituse eriala lõpetajad kinkisid koolile ühe lõpetaja, Nadezda Õismaa maalitud pildi kooliaiast.
Ametikooli järgmine pereheitmine on juunis ja siis lõpetavad nii kutsekeskhariduse kui keskhariduse baasil puit- ja kiviehitiste restaureerimise õppegrupid ja väike­ettevõtluse, väikesadama spetsialisti, veoautojuhi ja majandusarvestuse eriala õppurid. Lõpetajate arv on 60 ringis.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411