Teisipäev, detsember 11, 2012
 

Rein Urman: “Pole põhjust pidurdada”

Hiiu saare ainsa tuule­energiavalla, Käina volikogu liige Rein Urman ütles, et tuuleenergeetika teemaplaneeringu KSH aruanne, mis reedel avalikule arutlusele läheb, sai selline, nagu volikogu soovis.
“Senise aruande puudused, millele volikogu tähelepanu juhtis, on likvideeritud ja praegu ei olnud meil ühtki põhjust protsessi pidurdada,” kinnitas Urman ning kutsus kõiki arutelul osalema. “Pole vaja jäärapäiselt vastu seista, kaine arutelu on otstarbekam,” soovitas Urman.
“Kui läbi selle tuulepargi rajamise saavad Hiiumaa elanikud ja plastiettevõtted odavama elektri, on see kõigile kasulik,” leidis Urman. Ta tõdes, et niisuguse plaaniga saab Hiiumaale tuule­elektrijaama rajama tulla vaid vastutustundlik arendaja, kelle eesmärgiks pole vaid kiire kasum.
Urman juhtis tähelepanu, et kuigi teemaplaneering valmib, on see vaid esimene samm ning volikogu otsustada jääb, kas tuuleelektrijaamde ehitamiseks muuta valla üldplaneeringut. Maakonna teemaplaneering seda luba veel ei anna, määrab vaid arenduseks sobilikud alad.
Ka leidis ta, et suures osas metsa-aladel asuvad tuulepargid ei riku merevaateid nagu seda kindlasti teevad meretuulepargid. Ka on maismaatuuleparkide mõjud paremini uuritud ja mõjud, erinevalt meretuuleparkidest, suures osas teada.
Ülejaanud kolme, Pärnu, Saare ja Lääne maakonna samateemalised planeeringud võeti vastu vastavalt tänavu juunis, mais ja märtsis ning kiideti heaks novembris. Protsess on pikalt veninud, algselt oli 2010. a veebruaris algatatud planeering kavas vastu võtta mullu jaanuaris ja kehtestada tänavu veebruaris.
Hiiu maakonna teemaplaneeringu protsess venis suuresti Käina vallavolikogu nõutud paranduste tõttu. Pühalepa ja Emmaste vallavolikogud teatasid, et ei soovi tuuleelektrijaamu enda territooriumile. Rohkete kaitsealadega Kõrgessaare valda ei jäänud tuuleparkideks sobilikke alasid pärast seda, kui elamute ja kaitsealade ümber kehtestati suurtele tuuleelektrijaamadele 2 km ehituspiirang.
Arutelu algab reedel, 14. detsembril kell 16 Käina huvi- ja kultuurikeskuse väikeses saalis.

 

Sildid:

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411