Teisipäev, detsember 18, 2012
 

Hiiu naise pangaarve tühjendati Bangkokist

Kärdlas elav Sirje rääkis, kuidas vaevalt tund pärast seda, kui ta oli reedel, 7. detsembril jõudnud Hiiumaa Selveris ostud teha, tühjendati tema pangakonto Bangkokis asuva sularahaterminali kaudu.
Ilmselt just see asjaolu sai määravaks, miks kahtlane tehing pangatöötajatele silma hakkas. Pole ju mõeldav, et sama pangakaardiga saab nii lühikese ajavahega teha ostu Hiiumaal ja võtta sularaha välja Taimaal asuvast sularahaautomaadist.
Laupäeval, 8. detsembril tuli Sirje mobiilile SMS teade, millest naine ei osanud midagi arvata: pank teatas, et sulgeb ajutiselt tema panga­kaardi ning palus kontrollida pangas tehtud tehinguid.
Kui ta esmaspäeval asja uurima läks, sai ta teada, et teises maailma otsas asuvad kurjategijad olid tema sularaha­arve tühjaks teinud. Raha oli võetud kolmel korral ning “lohutuseks” alles jäetud vaid paarkümmend eurot.
Pank sulges naise pangakaardi lõplikult, andis asemele ajutise ja hüvitas talle tekkinud kahju.
Pangaametnikud kahtlustavad, et Sirje pangakaardi andmed sh PIN-kood võidi kopeerida Venemaal, kui ta mullu sügisel Peterburis käis.
Sirje rääkis, et ühes Peterburi poes keelduti kaardi­maksest ning nii tuli seada sammud sularahaautomaadi juurde. Sirje ei uurinud sularahaautomaati ega mäletanud, et see oleks millegi poolest olnud ebatavaline, kuigi loomulikult on sealsed seadmed täiesti teistsugused kui Eestis.
Uuri terminali
Swedbank on soovitanud, et kui sularahaautomaadi või mõnes muu makseterminali juures tekib kahtlus, et selle küljes on mõni tundmatu lisaseadeldis, tuleks oma kahtlustest teavitada kohe politseid või automaati omavat ettevõtet. Lisaseadme olemasolule võivad viidata rippuvad juhtmed, vildakalt või logisevalt paiknevad osad, liimi- või lõhkumisjäljed automaadil.
Kui kaardi sisestamine või kättesaamine automaadist on raskendatud ning seda tuleb sikutada jõuga või kasutada erilisi võtteid, võib olla põhjuseks, et sisestusavale on ette seatud mõni täiendav osa, mida seal olla ei tohiks.
Üldjuhul on kõigi automaatide esipaneelid ühest tükist. Seepärast tuleks enne sularahaautomaadi kasutamist seda tähelepanelikult uurida, eriti välismaal reisil olles, et ennetada võimalust, et kurjategijatel õnnestub pangakaar­di andmeid kopeerida.
Tänavu kevadel avastas panga tehnik Tartus ühelt sularahaautomaadilt andmete kopeerimisseadeldise. Samasugune võis olla paigaldatud ühele Elvas asuvale sularahaautomaadile.
Swedbanki Rakvere
sularahaautomaadis kopeeriti pangakaarte mullu septembri algul. Kurjategijatel õnnestus osade inimeste pangakontodelt ka raha välja võtta.
Varja koodi käega
Politsei andmetel kasutatakse kaartide kopeerimiseks videosalvestit, mis asetatakse enamasti ekraani kohale ning mis jäädvustab sisestatava PIN-koodi.
Lisaks on rahaautomaadile asetatud kaardilugeja ehk kui inimene sisestab masinasse pangakaardi, läbib see esmalt ebaseaduslikult paigaldatud kaardilugeja ning siseneb alles seejärel pangaautomaati.
Kurjategijad kopeerivad kaardilugejalt saadud andmed tühjale magnetribaga plastikkaardile ning videosalvestiselt saadud PIN-koodi kasutavad hiljem tehingu tegemisel või sularaha välja­võtmisel.
Politsei soovitab PIN-koodi sisestamisel peopesaga varjata numbritabloo selliselt, et pealtpoolt ei oleks koodi sisestamist võimalik näha. Kui mõnele masinale ongi kurjategijad andmeid kopeeriva seadeldise paigaldanud, ei ole neil võimalik PIN-koodi kuidagi jäädvustada.
Avastades, et kontolt on teie teadmata raha välja võetud, tuleks esimesel võimalusel panka sellest teavitada, sest seda suurem on tõenäosus raha tagasisaamiseks.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411