Teisipäev, november 20, 2012
 

Vabaduse tänav 4 majast tasub eemale hoida – katus võib kaela kukkuda

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Üks väheseid säilinud Kärdla kalevivabriku hooneid, tall-tõllakuur, muutus eelmisel nädalal  eluohtlikuks – maja sarikad on läbi mädanenud, vintskap sisse vajunud ning katuselt kukub plaate ja prahti.
Allakirjutanule jäi Kärdlas Vabaduse 4 asuva maja varisemisohtlik katus silma
kõrvalasuva poe avamispäeval.
Hoone juurde tavatsevad poekülastajad parkida oma autosid, kuid nüüdseks on see väga ohtlik, sest pole teada, millal katus täielikult variseb.
Linn saadab meeldetuletusi
Kärdla linnavalitsuse arengu- ja majandusosakonna linnamajanduse peaspetsialistilt Kristjan Ojasoolt Hiiu leht laguneva ja räämas maja ohutuks muutmiseks astutud sammude kohta eilseks veel infot ei saanud. Facebookis kirjutas Ojasoo, et omanikule on ettekirjutusi saadetud, aga siiani kahjuks tulemusteta.
Lehele teadaolevalt on linn varasemal ajal aeg-ajalt sulgenud hoone aknaavasid, et lapsed selles ei kolaks ja on siis saatnud tehtud tööde eest arve omanikule.
Äriregistris on 2006. aastast hoone omanikuks OÜ STB Eesti, mille juhatuse liige on rootslasest eraisik Bengt Eskil Janzén. Äriregistris on ettevõttele tehtud kustutamishoiatus.
Rootslase esindaja Rein-Mihkel Silk ütles 2004. aastal Hiiu Lehele, et omanikul on kavas hoonesse ehitada 40kohaline hotell, projekt pidi valmima lähiajal ja eeltöid lubas Silk alustada sama aasta septembris.
Hiiu Leht püüdis temaga ühendust saada, kuid eilseks see veel ei õnnestunud.
Juba kümme aastat tagasi kirjutas Hiiu Leht, et Vabaduse 4 hoone on oma klaasideta aknaavade ja räämas olekuga kahjustanud linna ilmet pikka aega.
Hoone ei ole muinsuskaitse all
Muinsuskaitse Hiiumaa vaneminspektor Dan Lukas ütles, et tall-tõllakuur ei ole riiklik mälestis ega paikne ka teiste mälestiste kaitsevöödis ning muinsuskaitseamet ei ole sellele hoonele, ega kinnistule piiranguid seadnud.
Kunagise vabriku tall-tõllakuuri väärtulikuma osa moodustavad esimese korruse paemüürid koos mõningate kandetarinditega ja Lukase hinnangul vääriksid need säilitamist.
Algselt oli hoonel punastest katusekividest poolkelpne viilkatus koos lubjatud harjakividega.
Kuigi hoone pole muinsuskaitse all, asub see miljöö­väärtuslikul alal ja on ajalooliselt väärtuslik hoone, mille lammutamise, restaureerimise või renoveerimise tingimused peab kujundama kohalik omavalitsus vastavalt kehtivale üldplaneeringule ja ehitusmäärusele.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411