Reede, november 9, 2012
 

Väärtused, mil pole veel hinda

| Hiiu Leht
Nii Hiiumaa arenguseminari üllatuskülaline Andres Arrak kui visionäär Rainer Nõlvak lugesid üles Hiiumaa väärtusi, mis alles hakkavad hinda minema: muld, puhas vesi, värske õhk, vaikus ja rahu.
Nõlvak näitas kujundlikult, milline meeletu areng on toimunud tehnoloogiavaldkonnas ja kui kiire on see olnud eriti viimasel ajal.
Teisalt tõdes ta, et leiutis, mis viimase 200 aasta jooksul meie elu kõige enam mõjutanud, on hein, mis võimaldas inimasutusel põhja poole liikuda, ning nii suuurepärast vaikust nagu oma Hiiumaa kodus, pole ta kogenud kusagil mujal.
Arrak ütles, et meie põhi­probleemiks on paigast ära väärtushinnangud: “Hindame kõike rahas ja oleme õnnetud.” Ta ennustas, et nn laenatud tarbimisel baseeruv ühiskonnamudel on igaveseks läbi.
Samas arvutas ta, et Hiiumaa töötururessursi indeks st tööturule sisenejate ja tööturult lahkujate suhtarv kukkus miinusesse juba 2006. aastal ning see on ettevõtlusele ohtlik.
Swedbanki ettevõtete panganduse juhi Robert Kiti Eesti majandusseisu käsitleva ette­kande motoks oli “Rikkad ja õnnelikud on need rahvad, kelle eesmärgiks pole rikkus ja õnn, vaid vähene vaesus.”
Kitt väitis, et 2008. a kriisi põhjusi Eestis enam ei eksisteeri ning Eesti majanduslangus jäi rippuma töötleva tööstuse nagi otsa. Ta julgustas ettevõtjaid ideega, et väikeriigi konkurentsieelis on olla kolmanda tööstusrevolutsiooni lipulaev. Ohuna märkis Robert Kitt, et tootmist piiravaks teguriks on taaskord saamas tööturg ja Eesti majanduse pikaajaline probleem – 40 000 madala ambitsiooniga töötut.
Seminari inforohket õhkkonda värskendasid poliitikute Andres Tarandi, Juhan Partsi, Rein Langi, Edgar Savisaare ja Arnold Rüütli majandusteemalised sõnavõtud Küla Karla esituses.

 

2011. a Hiiumaa parimad ettevõtjad
Aasta tegija – OÜ Lauka Saeveski
Aasta investeerija – AS Estpak Plastik
Aasta alustaja – OÜ Roograhu sadam, Jari Verner Lindroos
Väike ja visa – OÜ Hiiu Vill, Mihkel Valdma.
Aasta tegu – Hiiumaa piimamüügi arendamine, Hiiumaa Tarbijate ühistu ja OÜ Hiiumaa Agro.
10 Hiiumaa edukamat ettevõtet: OÜ Berku Eritööd – Maime Berkmann, Urmas Berkmann; AS Dale LD – Tiit Asumets, Anita Kaerma, Mare Kuslap, Ülo Muda, Mati Nurs; AS Estpak Plastik – Enno Harjak, Marek Harjak; OÜ Faasion – Hanno Kiil, Tanel Malk, Kalvi Pink; OÜ Hiiu Ehitus – Ago Nigu; OÜ Hiiumaa Agro – Hanneli Matto, Sulev Matto; OÜ Kobarad – Aivar Kobar, Eve Kobar; OÜ Lauka Saeveski – Ruudi Kasser, Kaido Kiin, OÜ Dagö Trade, OÜ Kõriku Puit; OÜ Paler PT – Valentina Aasma, Malle Heinapu, Raivo Juhe, Peeter Jõgi, Kalju Kappasto, Luigi Köster, Heiki Pilpak, Taavi Stomma, Avo Valdmann; OÜ Plastiktoos – Jaan Brikker.
Tunnustusi jagasid Hiiumaa ettevõtjate liit, SA Tuuru ja AS Swedbank.
Saare kolm suurimat tööandjat on M ja P Nurst 119 töötajaga, AS Dagöplast 88 ja Hiiumaa tarbijate ühistu 76 töötajaga.

Allikas: SA Tuuru, Swedbank, Krediidiinfo

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411