Teisipäev, november 20, 2012
 

Prosper Line õitseb ja edeneb tasapisi

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Nagu Hiiumaa ettevõtted ikka, on ka OÜ Prosper Line üsna pisike, kuid Äripäeva Hiiumaa TOP-is tõusis ette­võte mulluse käibe- ja kasuminumbriga kümnendaks.
Tallinna ehituskooli tislerina lõpetanud Kaius Kaibaldi esimesed ettevõtluskogemused ulatuvad osaühing Timmeri aega, mis tegutses vana autobaasi territooriumil, kuid lõpetas 2000. aastal pankrotiga.
Pärast seda töötas Kaibald Rootsis ja Tallinnas, kuid 2003. aastal naasis Hiiumaale. Nüüd on tal taas töökoht kodusaarel ja siin peregi loodud – elukaaslane Raili Schults on tunnustatud koorijuht ning peres kasvab kolm last.
Köögimööbel popim
Kõige rohkem tehakse OÜ Prosper Line töökojas mööblit, uksi, treppe, aknaid, ja osutatakse teenuseid eraisikutele. Näiteks kui keegi ostab poest mööbliplaadi ja tuleb siis selle soovitavasse mõõtu saagimiseks abi küsima. On ka neid, kel pööningul lauavirn ammu kuivamas ja nüüd tahavad sellest midagi valmis meisterdada.
Kõige populaarsem artikkel on seni köögimööbel, mille korpused on melamiinist, esipinnad värvitud
MDFplaadist või siis täispuidust: männist, kasest või tammest, tehakse ka spoonplaadist uksi.
Ettevõtte töömehed aga oskavad meisterdada asju ka nii luksuslikust materjalist nagu pähklipuu, mida maaletoojad veavad sisse Lõuna-Ameerikast ja Aafrikast. Võrdluseks, et kui tamme­puidu tihumeeter maksab ilma käibemaksuta 1300 euro ringis, siis pähklipuu on 40 protsenti kallim.
Suurema osa materjalist võtab ettevõte läbi kohaliku Faasioni ehituspoe, kuhu see jõuab mandrilt.
Enamik ettevõtte toodangust jääb Eestisse, sellest pool saarele. Hiiumaal on kõige suuremad olnud OÜ Maine Grupp tellimused: Mõisa poe sisustus ning Lest ja Lammas grilli letiosa Kassaris.
Tellimused Rootsist
“Rootsis on meie asjad arenenud vanade tutvuste kaudu, reklaami me seal ei tee, pigem liigub info niiöelda naabrilt naabrile,” selgitas Kaibald.
Praegu ongi Rootsist tulnud pakkumine ühe rootslasest disaineri poolt väljatöötatud ja patenteeritud laudade-toolide komplekti valmistamiseks. Tootenäidised tahetakse valmis jõuda tuleva aasta esimeses pooles.
Toolid on kahe eri kõrgusel asuva leeniga ja Rootsis kutsutakse seda kuninglikuks talupojamööbliks. “Põhjuseks, et käsitöö osakaal on selle valmimisel suhteliselt suur, samas pole see mööbel taotluslikult mitte väga peen,” ütles Kaibald.
Ka eelmise aasta nii hinna kui mahu poolest kõige suurem – umbes 20 000 eurot – tellimus tuli Rootsist, kus ühele eramajale taheti pähkli­puust treppe ja välisuksi. Need tuli Prosper Line töömeestel ka kohapeal paigale panna. “Suur rahaline maht tulebki sellest, kui me valmis asjad ise ka paika paneme,” selgitas Kaibald.
Tööjärjekord pikk
Vahel juhtub ka nii, et tellimus jääb saamata. Kliendid ei kipu eriti ütlema, miks nad mõnikord tellimustest loobuvad, kuid vahel on põhjuseks olnud hind. “Samas on olnud kliente, kes ütlevad, et hind pole Hiiumaa kohta kõige soodsam ja tähtajadki ehk mitte kõige paremad, aga kvaliteet on selle eest väga hea,” rääkis Kaibald. Ta kinnitas, et kvaliteedi osas latti allapoole ei taheta lasta.
Vaatamata hinnale on ette­võtte tellimuste järjekord praegu kuu aega ja see tähtaeg võib pikenedagi. Klientide poolt on ütlemistki olnud, et mis te siis ahnitsete nii palju tööd kokku, et pärast ei jõua.
Nii üheselt siiski suhtuda ei saa, leiab Kaibald: “Täna ma tean, et mul on selline töömaht olemas ja me jõuame, siis aga jääb töömees haigeks, materjal ei tule õigel ajal, tehnika väsib – kokkuvõttes see kõik võimendub ning tellija peab ootama.”
Teenustevalik laieneb
Kuigi tööpingid ja -riistad võimaldaksid, ei luba praegused majanduslikud võimalused rohkem töötajaid juurde võtta. Kaibald selgitas, et kui oleks tellijatelt pikaajalisi lepinguid – pool aastat või aasta, mis oleks juba ülihea, võiks ka mehi juurde võtta, praegu aga on põhilised eritellimused.
Sellegipoolest pole ühtki klienti oma lauajupiga ukse taha saadetud – ikka on abi antud: See küll killustab ja pole tulus, sest kliendilt ei saa raha võtta n-ö kogu aja eest, siis läheks see väga kalliks.  “Tihti arvatakse, et mis see liistu läbilaskmine ikka ära ei ole, aga aeg hakkab jooksma juba siis, kui kliendi ära kuulad, siis pingi seadistad ja tellimuse valmis teed,” selgitas Kaibald.
Ettevõtte arengus aga ei taheta seisma jääda ja nii on omanike pilk suunatud juba ettepoole. Kuna ka tööjõuga Hiiumaal hõisata pole – see kas voolab välja või vananeb – siis pelgalt eritellimustele “tiksuma” jääda ei saa. Nii püütaksegi teenustevalikut laiendada.
Kuu aega tagasi soetas ettevõte LEADERprogrammi toel 9000 eurot maksva nelikanthöövelpingi, millega tahetakse hakata tegema omatooteid ja klientidele eritellimushööveldust pakkuma.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411