Reede, november 9, 2012
 

Hiiumaa tormituultes valminud mandrimehe nikerdised

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
OÜ Hiiu Nikerdis on päris uus Hiiumaa ettevõte, mille aasta algul asutas tallinlane Joel Tiitso.
Joel Tiitso (35) on põline tallinlane, kes koos Hiiumaa juurtega kaasa Kätlini (30) ja poja Kristoferiga juulikuus Kärdlasse kolis.
Kristofer läks sügisel Kärdla ühisgümnaasiumi 3. klassi. Kätlin käib Joelil töö juures abiks, kuigi tema meelisalaks on õmblemine ja ta tahaks sellele rohkem pühenduda.
Meeldib rahu
Pereisa ütles, et neile meeldib rahu ja tavaline elu – just sellepärast saarele tuldigi. Praegu elab pere üürikorteris, kuid päriselt korteriinimesteks jääda ei kavatseta. Enne kui päris oma eluasemele mõelda, tuleb tootmine normaalselt käima saada.
“Püüan igatepidi hiidlaseks saada ja jääda,” kinnitas Joel Tiitso, kel Tallinnast sai villand.
Kümme aastat ehitustööga tegelenud Tiitso leidis lõpuks, et ka ehitamine pole tema ala ja nii ta puutöö juurde tagasi pöörduski.
Puutööpisik pisikesest peast
Nikerdamise ja puidust midagi teha tahtmise pisik on Joelil sees juba lapsepõlvest saadik. Nii “näpistas” ta kümneaastasena isa teadmata kuuri alla kuivama pandud voodrilaudu ja tegi neist lillekaste, mida ema siis oma töökaaslastele müüs. Kaubal oli minekut küll ja laudade pärast pragada ei saanudki, vastupidi – isal oli hea meel.
Peale tahtmise pealinnast ära tulla, oli üheks Hiiumaale tuleku heaks põhjuseks asja­olu, et siin saarel puidust võinugasid, pannilabidaid ja muid tarbeesemeid peaaegu et ei tehtud.
Mullu sügisest on tal Tallinna Sadama turul pood, mis kannab uhket silti – Hiiumaa käsitöö. Poe tegevust suunab ta nüüd n-ö kaugjuhtimise teel. “Suvel on müük hea, praegusel ajal nii ja naa, aga veepeal see end hoiab. Eks talv näita, mis juhtub. Hiiumaal ju ka kõik suveniiripoed peale Pitsu poe kinni,” rääkis Tiitso.
Pesa vanas puidutöökojas
Pankrotistunud ehitusfirma Rammar puidutöökoda sai ettevõtte tööpaigaks tänu linnapea Georg Linkovile, kellele Tiitso helistas ja abi palus, kust leida Kärdlas sobivad ruumid. “Linnapea suunas mind puidutöökoja uue omaniku juurde, kellega me heale kokkuleppele saime,” kiitis Tiitso. Maikuu lõpus seadiski ta tööriistad ja tehnika töökotta sisse.
Hiiu Nikerdis valmistab puidust võinuge ja pannilabidaid, näpitsaid nii röstsaia kui salati tõstmiseks või ka kotleti keeramiseks, lisaks tehakse kuumaaluseid ja potivalvureid. Potivalvur on praegu veel delfiinikujuline, aga suund on võetud lestakujulise potivalvuri tegemisele – et oleks ikka Hiiumaale omane.
Proovipartiina on müügil ka saapasulane, millega hõlbus jalavarjudest vabaneda. “Eks tuleb katsetada, sest asi, mis näiteks Hiiumaal hästi müüb, ei lähe Tallinnas üldse ja vastupidi. Erinevates maailmanurkades on ju ka inimeste arusaamad ja soovid erinevad,” selgitas Tiitso.
Turuotsingud Jaapanini välja
Ettevõte pandi püsti EAS-i 6000 eurose toetusega.
Esimene toodang läks müüki suve käsitöö- ja omatoodangu laadal, kus kaup hästi vastu võeti. Näiteks võinuge on müüdud juba paari tuhande ringi.
Töömehi on üks, Aado Põder, kes sai tööd töötukassa kaudu ja algul praktikale. “Väga tubli mees, kes kaks aastat rippus töötukassas üleval, ma imestan, miks teda enne pole keegi tööle tahtnud,” ütles firmajuht veidi üllatunult.
Tööjõust on puudus juba praegu, kuid omanik leiab, et liiga suuri riske pole enne talve mõttekas võtta. Palju sõltub ka sellest, kuidas käimasolevad välismaa turu-uuringud kulgevad. “Tahaks üsna peatselt jõuda viie töölisega ettevõtteks, sest firmajuht ise peaks rohkem aega klientide otsimisele pühendama, kui võinuge lihvima,” planeerib Tiitso.
Tiitso enda energia kulubki praegu peaasjalikult turu otsimisele. Eelmisel nädalal läks sel eesmärgil näidispartii kadakapuust, kasest ja mustast lepast valmistatud võinuge ja pannilabidaid Norrasse.
Läbirääkimised käivad Jaapaniga. Tartus haridust omandanud jaapanlane Daigo Takagi, kel Tallinnas suvekohvik, kes end Hiiumaa fänniks nimetab ja eesti keelt räägib, ostis 50 näpitsat, muid puidust esemeid ja Heli Handorfi valmistatud Hiiumaa seltside seepe, et neile Jaapanis turg leida.
“Daigo on ka Hiiumaal käinud, kutsusime teda nüüdki külla, kuid ta pole veel tulla jõudnud,” selgitas Tiitso.
Veel sel nädalal võtab ta ühendust Rootsi tuttavaga Eskilstunas, kes samuti ette­võtte toodetele turu otsimisel aidata lubas. Koha otsimine Soome turul seisab alles ees, aga eile Tallinnas alanud mardilaada jaoks oli kaup juba valmis.
Tulevikuplaanid
“Hiiumaa tormituultes valminud nikerdis – see ongi meie slõugan ja peaks inimesele ütlema rohkemgi, kui et Hiiu saare puu on hea ja tugev,” ütles Joel Tiitso.
Järgmisel aastal loodab ta kogu saare puidust tarbeesemetega vallutada, et neid poleks enam vaja Saaremaalt sisse vedada. “Siis ei pea käsitööpoed ostjale “selgitama”, et see on ikka Hiiumaal tehtud,” naeris ta.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411