Reede, november 30, 2012
 

Hiiumaa ainuke vesiveski vajab säilitamist

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Jausa külas asub vesiveski, mille säilitamine sõltub sellest, kas kõik kolm omanikku üksmeelele jõuavad.
Saarel tegutsenud vesiveskite varasemast hiilgusest on raasuke säilinud vaid Jausa külas. See on Jausa jõele ehitatud vesiveski, mis töötanud nii vee-, auru- kui elektrijõul.
Läänemaa muinsuskaitse­inspektor Kaili Pets, kes külastas veskit pea kümme aastat tagasi, meenutab siiani selle sisseseade unikaalsust just tehnikaajaloo seisukohalt: “Seal on väärtuslikke asju ukselukusiltidest ja agregaatidest kuni looni, suulise pärimuseni.”
Juba enne omanikele tagastamist rüüstati veskit ja kõik mis läikis, viidi minema. Siiski on sisseseade suures osas säilinud. Näiteks ligi sajandivanused aurukatel, sama vana press katusekivide valmistamiseks ja veel vanema vesiveski detaile.
Säilinud aurumasin on Hiiumaa muuseumi direktori Urmas Seliranna sõnul üliharuldane. “Seda peaks hoidma ja restaureerima turismiobjektiks, selleks on seal potentsiaali küll, – suurelt mõeldes, see hoone võiks olla lausa Jausa küla külastuskeskus,” unistas Selirand.
Muinsuskaitseameti Hiiu maakonna vaneminspektor Dan Lukas ütles, et Jausa veski riikliku kaitse all ei ole, kuid on Emmaste valla üldplaneerigus kirjas kui kohaliku tähtsusega väärtuslik objekt. “See annab kõik võimalused hoonet ja selle sisseseadet kaitsta ja toetada erinevatest projektidest,” selgitas Lukas.
Tema hinnangul vääriks praegu kehvas seisus veski ka riiklikku kaitset, kuid see eeldab omanike nõusolekut ja nende soovi.
Sunnitud seisak
Veski üks praegune omanikke Jaan Pomerants püüab jõudumööda hoonet hävingust päästa.
Mõned aastad tagasi korrastas ta hoonet koos oma väimehe, sepp Alar Tamme ja tema sõprade abiga. Veski sai uue pilpakatuse ning parandati ja tugevdati hoone tugipalke.
Pomerants ütles, et rohkem ta midagi teha ei saa, sest üks kolmest omanikust ei ole üldse huvitatud sellesse veskisse panustamisest. Veski kuulub Jaan Pomerantsile, Margit Heinsaarele ja Avo Kailile. “Oleme püüdnud konserveerida ja korrastada,” ütles Hein­saar ja kinnitas, et on koos Pomerantsiga igati toetanud ja panustanud ajaloolise veski säilitamisse.
Kolmas omanik, Avo Kail ei soovi Jausa veskiga seoses ühtki oma seisukohta avaldada.
Veski ajaloost
Kohalikud külamehed ehitasid Jausa jõele tammi ja selle äärde vesiveski, mis alustas tööd 1904. aastal.
Aastast 1938 toodi veejõule Inglismaalt appi Ruston, Proctor&Co Linkolni tehase aurukatel.
Veskil käisid kohalikud talu­mehed, aga siia sõideti hobusega, neli-viis kotti vilja peal, ka Emmastest, Käinast ja Vaemlast. Tunnis jahvatas veski viis-kuus 50kilost kotti vilja kas jahuks, püüliks või tanguks.
Aurumasina jõul valmistati siin kivipressi abil ka katuse­kive. Pomerantsi maja katuse­kivid, mis nüüdseks juba 70 aastat vastu pidanud, on sealsamas valmistatud.
Siit sai Jausa küla ka elektrit. “Mina sündisin neljakümne seitsmendal aastal ja siis anti siit ka külale elektrit, dünamo oli vahel ja juhtmed läksid majadeni,” meenutas Jaan Pomerants.
1949. aastal läks hoone üle kolhoosile. Kolhoosiajal tehti juurde saeveski, mille jõudluseks neli palki tunnis.
80ndatel oli Sõpruse kolhoosil plaan teha veskisse muuseum ja söögikoht, kus ise jahvatataks vili jahuks ja kohapeal küpsetataks sellest tooteid.
Töö veskis lõppes alles
sajandivahetusel.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411