Teisipäev, november 13, 2012
 

Hiidlastel geni.com-is laiemad õigused

| Hiiu Leht
Alates oktoobrist pääseb Hiiumaal Kärdlas internetipõhisesse sugupuukeskkonda geni.com tavakasutajast ulatuslikumate õigustega. Selle tegi võimalikuks suguvõsauurijaid ühendava Eesti genealoogia seltsi (EGeS) Hiiumaa osakond.
“Geni.com kogub Hiiumaal üha suuremat populaarsust. Paraku takerduvad selle
sugupuukeskkonna kasutajad sageli lihtkasutajatele seatud piirangutele, mida on võimalik ületada vaid raha eest,” rääkis EGeS-i Hiiumaa osakonna juhataja Kadi Laid.
Ta tõi näiteks, et kui kasutaja lisab oma sugupuusse isiku, kes on geni.com-i juba kellegi teise poolt sisestatud, näeb ta, et sellenimeline isik on olemas, kuid ei näe tema kohta käivaid andmeid ega saa samu inimesi kui kattuvaid isikuid kokku liita ehk mestida. Laid selgitas, et laiemate õiguste saamiseks soovitab geni.com osta pro-kasutusõiguse.
“See on päris suur väljaminek – alates 7,95 dollarist kuus. Tavalisele suguvõsauurijale, kes võib-olla ainult aegajalt laiemaid õigusi vajab, on see summa ilmselgelt liiga suur,” leidis ta. Laid ütles, et sama arvamust avaldasid mitmed huvilised ka täiskasvanud õppija nädalal Tuurus toimunud geni.com-teemalisel koolitusel.
Hiljuti ilmnes, et mitmed asutused ja ühendused saavad taotleda niinimetatud pro-kasutusõigust ja pakkuda seda avalikuks kasutamiseks tasuta. EGeS Hiiumaa osakond sai geni.com-ilt positiivse vastuse 22. oktoobril ning on nüüd maailmas üks 28-st ja Eestis üks neljast selles õiguses olevast organisatsioonist.
Pro-kasutusõigustes pääsevad oma geni.com kontole ligi kõik soovijad vaid ühes konkreetses arvutis, mis asub Kärdlas Põllu tn 1 asuvas pensionäride päevakeskuses. Kinnitust sellele õigusele näeb kasutaja geni.com kontole sisse logides ekraani paremal servas oma nime all märkusena “Geni Public Access”.
“Selle asukoha kasuks rääkis mitu asjaolu: keskus asub linna südames ligipääsetavas kohas, see on seltsi kooskäimiskohaks ja olemas on avalik internetipunkt,” selgitas Laid. Ta vahendas, et päevakeskuse arvuti kasutajate hulga suurenemisest on huvitatud ka hoone haldaja Hiiumaa diakooniakeskus, mille esindaja Triin Simson lisavõimaluse heaks kiitis.
Küll aga panevad nii Kadi Laid kui Triin Simson arvutikasutajatele südamele, et päevakeskuse perenaine ei oska vastata teie geni.com alastele küsimustele. Tekkivad küsimused võib keskuses paberile kirja panna ning vajadusel teeb EGeS-i Hiiumaa osakond geni.com-alase infopäeva ja ka koolituse. Üksikud küsimused lahendatakse personaalselt.
Pensionäride päevakeskus on avatud esmaspäevast reedeni kl 9–15, aeg-ajalt toimuvad ruumides üritused, mille kohta leiab infot eeskoja seinalt. EGeS Hiiumaa osakond, mis tegutseb saarel 2007. aastast, käib keskuses koos kord kuus laupäeviti. Lähem info kokkusaamiste kohta seltsi kodulehel
http://hiiu.onepagefree.com

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411