Teisipäev, oktoober 30, 2012
 

Sügis on kokkuvõtete tegemise aeg ka spordis

| Hiiu Leht
On saanud tavaks, et sügisel tehakse kerge­jõustiku suve­hooajast kokkuvõtteid. Seekord analüüsisime koos kergejõustikutreener Toivo Pruuliga
hiidlaste esinemisi.
Tuleb märkida, et Hiiumaa tippkergejõustik on viimastel aastatel saanud tugevaid tagasilööke. Traagiliselt hukkus vabariigi viimaste aastate parim kuulitõukaja Taavi Peetre. Tipptasemel treenimisest ja võistlemisest on loobunud Mari Vahtra (isiklik rekord kuulitõukes 13.11), Allar Aasma (100 m 10,5), Rainer Piirimets (kõrgushüpe 2.24) ja Andrus Niit (kuulitõuge 19.13).
Ainukesena on jäänud tipptasemel spordi juurde noormees Priidu Niit. Kuigi tal tänavu ei õnnestunud isiklikku tippmarki kettaheites parandada, oli tal mitu toredat kordaminekut. Eesti noorsoo esivõistlustel võitis ta ülekaalukalt nii kuulitõuke kui kettaheite. Märkimisväärne on ka esikoht kettaheites Eesti-Läti-Leedu heitjate maavõistlusel noorsoo vanuseklassis.
Hiiumaa noored võistlesid väga edukalt B-7 mängudel Gotlandil. Mängude  kahekordseks võitjaks tuli Emmaste neiu Anet Post 100 m jooksus ja kaugushüppes. Neidude kõrgushüppe võitis Kristiine Käsn. Noormeeste 1500 m jooksu võitis Taavet Palmiste.  Nüüd võiks loota, et meie keskmaajooksudes pikka aega valitsenud kriis laheneb, sest teise koha tõi Hiiumaale Tarvo Kivisilla. Eriti kõrgelt tuleb hinnata Anet Posti tulemusi, sest kuna kohapeal vastav treener puudus, käis ta  järjepidevalt Emmastest Kärdlasse treeningutel ja võistlustel.
Hiidlased osalesid mitmetel vabariiklikel võistlustel. Maikuus Rakveres toimunud koolispordiliidu meistrivõistlustel teises liigas võitis võistkondlikult esikoha Kärdla ühisgümnaasiumi võistkond. Edu tagas treener Toivo Pruuli ja kehalise kasvatuse õpetajate Anneli Ilumetsa, Ülle Paasoja, Mati Kiiveri ja Ülari Kaibaldi väga hea koostöö. Antud võistlusel tulid Eesti koolispordiliidu meistriteks kaugushüppes 8.–9. kl tüdrukute arvestuses Karina Suik, 6.–7. kl tüdrukute kaugushüppes Anette-Maria Kõmmus, 8.–9. kl poiste kõrgushüppes
Juhani Kuivonen ja 10.–12. kl noormeeste kõrgushüppes Marko Lauri.
Teiseks edukakas võistluseks olid väikelinnade mängud, kus Kärdla linn saavutas üldarvestuses teise koha. Selle saavutamisel oli oluline osa kergejõustiklastel, sest kergejõustik oli võistkondadele kohustuslik ala. Peale väikest võistluspausi näitas head taset taas Häli-Herta Haavapuu, võites naiste kettaheite ja odaviske ning saavutades kuulitõukes teise koha. Veteranide võistlus­klassis võitis kolmel alal esikoha Ülle Paasoja.
Hiiu saarel korraldati kaks vabariiklikku võistlust. Elujõudu näitas Kõpu maraton. Selle võistluse kaudu on tõusnud Hiiumaa spordisõprade huvi maratoni vastu. Läbi aegade Hiiumaa parima tulemuse maratonijooksus on jooksnud Ahto Tatter 2.39,30. Maratonijooksjate jaoks maagilise kolme tunni piiri on hiidlastest suutnud alistada veel Toomas Mast, Steven Linkov ja Tiit Kerves.
Taaselustati Saarte suvemängud, mille kergejõustikuvõistlused toimusid Kärdla staadionil. Hiidlastest Saarte suvemängude võitjate nimekiri täienes: Kreet Kangur 100 m jooks, Martin Paasoja 100 m jooks, Allan Sadul kuulitõuge ja kettaheide. Väga heal tasemel läbiviidud Saarte suvemängude peakorraldajaks oli Anton Kaljula ja kergejõustikuvõistluste peakohtunikuks Toivo Pruul.
Aasta miinuspooltena peab välja tooma, et ei osaletud Maaspordiliidu meistrivõistlustel ning ei korraldatud Taavi Peetre mälestusvõistlust.
Maakonna koolinoortele peetud kolm võistlust õnnestusid hästi. Kevadel toimusid Kärdla staadionil üksikalade meistrivõistlused. Hillar Elleri nimelise eriauhinnaga autasustati 100 m jooksu võitjat Anet Posti. Kõrgushüppes võitis Silvi Tarkmehe nimelise eriauhinna Marko Lauri ning heitjate eriauhinna – Taavi Peetre nimelise, sai Edgar Liiber.
Sügisel peeti mitmevõistluse karikavõistlused Kärdlas ja murdmaajooksu meistri­võistlused Paladel. Neil kolmel võistlusel osalesid kõikide Hiiumaa koolide esindused ja osavõtjate arv oli suur.
Kärdlas peetud kergejõustiku teisipäevakute eesmärkideks olid ühelt poolt aidata koolinoortel valmistuda vabariiklikeks võistlusteks ja teiselt poolt pakkuda harrastus­sportlastele võistlemise võimalusi. Sportliku poole pealt tuleb tunnustada Priidu Niitu, kes korduvalt teisipäevakutel võistles.
Praegu käib järgmise aasta võistluskalendri koostamine. On selgunud, et Kõpu maraton toimub 1. juunil ja Saarte mängude kergejõustikuvõistlused Kärdla staadionil 2. juunil.
Spordisõpru rõõmustab uudis, et kavas on korrastada Käina kooli spordiväljak. Selle tulemusena saavad jooksurajad uue katte. Seega saab tulevikus ka Käinas läbi viia Hiiumaa kergejõustikuvõistlusi. Käivad Taavi Peetre mälestusvõistluse ettevalmistused, ebaselge on veel, kas need toimuvad Kärdlas või Käinas. Igal juhul loodame, et kergejõustiklaste spordisuvi tuleb sama sisutihe või tihedamgi kui oli tänavune.

LEMBIT SAUER
spordiveteran

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411