Teisipäev, oktoober 30, 2012
 

Saagem tuttavaks – uued koorijuhid

Hiiumaalt pürgib oma kooridega 2014. aasta üldlaulupeole koguni kolm uut koorijuhti.
Nii palju uusi dirigente ja peaaegu et korraga pole Hiiumaa koorilaulumaastikule vist kunagi lisandunud.
Tähelepanuväärne on ka see, et nende tulekuga lisandus kaks uut koori ja uue võimaluse sai 40 aastat tegutsenud naiskoor Heliko.
Liivi Arro ja Kärdla ühisgümnaasiumi  mudilaskoor
Kärdla ühisgümnaasiumi uue mudilaskoori kutsus õppe­aasta algusest kokku muusikaõpetaja Liivi Arro, kes on saarel tagasi pärast ligi paarikümneaastast pausi.
Arro rääkis, et Kärdla koolis on palju kaunihäälseid ja lauluhimulisi lapsi, seega polnud koori komplekteerimine tal üldse raske ja praeguseks on kooris 22 lauljat. Arrol on hea meel, et koori tegevust toetavad nii kooli juhtkond kui klassiõpetajad.
Koorijuht rääkis, et ei ole laulupidudel päris uus tulija, sest on mandril elamise ajal käinud kõigil laulupidudel Laagri kooli kooridega ja 90ndatel Kärdla keskkooli mudilaskooriga. “Tänu pikaajalisele laulupeo­kogemusele pole mul kartust raske repertuaari ees,” ütles Arro. Samas ei eitanud ta, et ettevalmistusprotsess on pingeline ja energiat nõudev. Ka on 2014. aasta üldlaulupeo mudilaskooride kava küllaltki raske. Kavas on ka päris uusi laule, mis alles valmivad, kogu noodi­materjal peaks kohale jõudma alles 2013. aasta kevadeks.
“Pääs laulupeole on kahtlemata koorilauljatele üks kõige olulisem sihtmärk,” ütles Liivi Arro.
Raili Schults ja Kärdla kammerkoor
Haapsaluski kammerkoori juhatanud tallinlanna Raili Schults tuli Hiiumaale 2008. aastal. Tänu hiidlasest abikaasale ja pärast pere esimese lapse sündi.
2011. aasta jaanuaris kutsus ta hiidlasi Kärdla kammerkoori laulma ja edukalt. Sellest ajast on veerand­sajaliikmeline  koor pidevalt proove teinud ja esinenud, endale juba nimegi teinud ning tasapisi tuntust kogunud. “Koori ei ole raske käivitada, palju keerulisem on seda järjepidevas töös ja arengus hoida,” ütles
koorijuht.
Nüüd soovib koor osaleda 2014. aasta laulupeol. “Usun, et aeg on piisavalt pikk kava õppimiseks, et end laval hästi tunda,” ütles koorijuht ja lisas, et selleks ajaks on pere kolm last ka piisavalt suured ja ta saab neist rohkem eemal olla, et rohkem aega koorile pühendada.
Kuid laulud niisama selgeks ei saa ja tööd tuleb teha kõvasti, ka on aasta aastalt laulupeo kava muutunud keerukamaks. Kes aga tööd ei pelga ja laulukaare alla tahab pääseda, siis “head hääled on alati juurde
oodatud.”
Annely Veevo ja naiskoor Heliko
Kärdla kultuurikeskuse naiskoor Heliko on oma 40 tegutsemisaasta jooksul käinud palju kordi laulupeol. Uus on vaid see, et pärast Aune Orgi lahkumist ja aastapikkust pausi juhatab koori nüüd Annely Veevo. Uus koorjuht ütles, et ta ei alusta uue koori loomist, vaid käivitab, uuendab ja ka noorendab olemasolevat. “Alles oli aktiivne grupp lauljaid, kes tahtsid edasi laulda ja juba mullu küsisid nad  minult, kas ma tuleksin koorijuhiks,” rääkis Veevo.
Heliko nimekirjas on praegu 23 lauljat, kuid koori mahub juurde veel palju – lauljaid oleks juurde vaja igasse häälerühma, eriti esimest sopranit. Kunagi koorilauluveteranidest koosnenud koori  keskmine vanus on 40–45 aastat tänu sellele, et on lisandunud noori lauljaid.
“Kartust ei ole laulupeole mineku ees, aga kooriga tuleb teha palju tööd,” ütles Veevo. Praeguseks on juba teada laulupeo esimese päeva kontserdi kava, teise päeva kava on koostamisel. Aune Orgi kõrval koorijuhina alustanud Veevo ütles, et tuntud lugude ja autoritega on lihtne, kaasaegsete heliloojate palade õppimine keerulisem kuna kaasaegne helikeel on mitmekesisem ning heliloojad väljendustes julgemad.
“Pääs laulupeole on lauljatele kindlasti motivaatoriks ja ma usun, et lauljad saavad kavaga ilusti hakkama,” ütles Annely Veevo veendunult.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411