Teisipäev, oktoober 16, 2012
 

Päästeauto peaks Kõpus seisma aasta läbi

Harda Roosna | Hiiu Leht
Seda, et päästeauto olemasolu Kõpus on vajalik, kinnitas laupäevane tulekahju poolsaare läänetipus asuvas Hirmuste külas, kus eaka vanapaari garaažist jäid alles vaid söed.
Hirmustes puhkenud kahjutule kustutasid Kõpust paarikümne minutiga õnnetuskohale jõudnud vabatahtlikud, kuid talveks viiakse päästeauto Kõpust ära Kõrgessaare depoosse, kuna Kõpus pole auto hoidmiseks köetavat garaaži.
Kõrgessaare abivallavanem Katrin Sarapuu ütles eile, et täna hommikul koguneb vallavalitsus arutama, kuidas vald saaks tulekahjus kannatanud peret aidata. Vallavanem Jaanus Valk lisas, et abita pole vallas jäetud ühtki tulekahjus kannatanud peret, ei jäeta nüüdki.
Tulekahju Hirmustes
Laupäeva õhtul kell 18.43 anti häirekeskusele teada, et Kõrgessaare vallas Hirmuste külas põleb garaaž, kus on sees sõiduautod. Päästjate saabudes põles 5×8 meetri suurune garaaž lahtise leegiga, katus oli sisse vajunud ja hoones olnud atsetüleeniballoonide plahvatamise tagajärjel ka kaks seina purunenud.
Tule levikut kõrvalhoonetele õnnestus takistada. Inimesed õnnetuses kannatada ei saanud, kuid tulle jäi pere lemmikloom, koer.
Tulekahju tekkepõhjuse selgitab välja menetlus. Hiiumaa päästeosakonna juhataja Hannes Aasma vahendas eaka peremehe sõnu, et põlema oli süttinud garaažis seisnud auto.
Kõpu vabatahtlikud jõudsid kiiresti kohale
Hirmustes elav Kõrgessaare vallavolikogu liige Siim Rätsep ütles, et tema hinnangul jõudis esimene päästeauto vabatahtlikega Kõpust õnnetuskohale 20–25 minutiga ja 15 min hiljem saabus Kärdla päästekomando auto.
Kõpus elav Kõrgessaare komando vabatahtlik päästja Mihkel Malk, kes sel päeval valves oli, ütles, et kohalejõudmiseks kulus sõitmahakkamisest 10–15 minutit.
Natuke võttis aega ka meeste kokkusaamine ja päästma mindi neljakesi: lisaks valvesolnule Kait Holts-
mann, Martin Niidas ja Miko Malk.
Holtsmann ütles, et temal oli riietumine lihtne ja kiire: “Olin just sauna minemas, suurt midagi seljas ei olnud ja sain kähku päästjakostüümi selga.”
Esimesed kustutasid tule
Holtsmann ja Malk rääkisid, et selleks ajaks kui kaugemal asuvad päästjad kohale jõudsid, oli neil suur tuli juba maha surutud.
Sama kinnitas tunnustavalt ka Hannes Aasma. Tema ütles ka täpse aja, millal keegi õnnetuskohale jõudis: Kõpus elavad vabatahtlikud said teate paar minuti Kärdlast hiljem ning olid õnnetuskohal kell 19.06, seega 21 minutiga. Kärdla komando auto jõudis kohale 19.16 ehk kümme minuti hiljem.
Holtsmann ütles, et kui nad oleks viis minutit varem jõudnud ja päästmist alustanud, oleks asi ehk ka halvasti lõppeda võinud – veidi enne nende tulekahjukohale jõudmist plahvatasid gaasiballoonid ja oli näha, kuidas tulesammas tõusis taeva pole.
Kokku tegi Hirmustes päästetöid neli autot, lisaks Kõrgessaare autole, mis suviti on Kõpus, kaks autot Kärdla komandost ja üks Käinast, kohal oli ka operatiivkorrapidaja. Mihkel Malk ütles, et Emmaste vabatahtlike päästjate auto saadeti poolelt teelt tagasi, kuna kahjutuli oli juba kontrolli alla saadud.
Riik peaks aitama
“Hea, et see auto siin valves on, ja kahju, et see talveks ära viiakse,” ütles tulekahjukoha naabruses elav Siim Rätsep. Tema hinnangul peaks riik aitama Kõrgessaare vallal ehitada Kõppu köetava hoone, kus päästeautot saaks hoiustada ka talvel.
Sama meelt, et päästeautot on Kõppu vaja, on ka Hannes Aasma: “Kogu aeg on räägitud, et see päästeauto peakski Kõpus asuma, see tulekahju on kindel tunnusmärk, et autot on kohapeale vaja.”
Ka vallavanem Jaanus Valk kinnitas, et kohas, mis jääb riiklikust päästekomandost nii kaugele, peaks päästeauto pidevalt kohal olema. “Täna õigustas see auto end igati ära ja Kõpu mehed olid väga tublid, aga nüüd tuleb talv ja peame auto Kõrgessaarde ära viima,” tõdes vallajuht. Kärdlast Kõppu u 40 km, Hirmustesse ligi 50 km, Kõpust Kõrgessaarde u 20 km.
Hiiu Lehe andmetel oli laupäeval juhtunu samas majapidamises juba kolmas tulekahju, 1999. aastal hävis tules küün, kuuekümnendatel rehemaja.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411