Teisipäev, oktoober 30, 2012
 

Käina keskuse tööstusala uueneb

Liina Siniveer
Käina vald tahab asula keskmes paikneva üle 12 hektari suuruse tööstusala inimeste käiguteedest välja lõigata ja korda teha. Kolmapäeval kinnitatud detailplaneeringut hakatakse ellu viima osade kaupa.
Käina abivallavanem Tiivi Lipp hindas jalakäijate jaoks kõige olulisemaks läbimurde rajamist kultuurikeskuse juurest kirikuni. Selle tarbeks lõhutakse maha üks garaažiboksidega hoone ja tehakse läbikäik teisest.
“Siis tekiks sealt otsetee, mis on tegelikult otsem kui ükski praegu kasutatav tee, et elamu­kvartalist poodi pääseda,” ütles Lipp.
Jalakäijate oaasist kahele poole jääks planeeringu kohaselt suletud tööstusala. Ettevõtjad lõikavad planeeringust kasu mitut moodi: jalakäijatele suletud alal saab tulevikus ohutult tõstukitega manööverdada, rajatakse uued infrastruktuurid: teed, mahasõidud, platsid, valgustus ja sidekanalisatsioon.
Tööstusalal asuva kasutusest väljas pumbamaja renoveerimiseks tuletõrjevee tarbeks käib juba projekteerimine.
Kooli mööda uut kergliiklusteed
Käina põhjapoolses küljes kardiraja ja tehaste vahelt kulgev Spordi tänav suletakse planeeringu kohaselt avalikuks liikluseks. Pääs kardirajale jääb alles, selle tarbeks tehakse maanteelt kardirajale uus tee.
Elamukvartalist otse kooli juurde saab tulevikus mööda kaasaegset kergliiklusteed, mis hakkab kulgema piki praegust Spordi tänavat ja edasi otse läbi kooli pargi. “Projekt on meil peaaegu valmis ja tahaks selleks ka EAS-ist raha küsida,” ütles Lipp.
Spordi tänava ääres paikneva AS-i Dagöplast omanik Leif Andersson on rahul, et lapsed saavad tulevikus ohutult mööda kergliiklusteed kooli. Ta tõi näiteks, et ettevõttesse on viimase kuu jooksul toodud ja välja saadetud ligi 100 veoautotäit kaupa, lisaks kohapealne vedu tõstukitega. “See on sobimatu, et lapsed peavad minema iga päev läbi selle liikluse kooli,” ütles Andersson. “Mulle tundub see vallavalitsusest tark ja elanikele parim, et jalakäijad on tööstuspiirkonnast eraldatud – sellega maandatakse üks riskifaktor.”
Ehitamine tuleb järk-järgult
Järgmiseks on omavalitsusel plaanis projekteerimishange teha jalakäijate läbimurde rajamiseks kirikuni ja lõunapoolse tööstusala arendamiseks. Millal ehituseks läheb, Tiivi Lipp öelda ei osanud, sest rahastusallikat peab veel otsima. “Mingid vahendeid on ju vallal endal ka, aga volikogu otsustab, enne me ei saa midagi lubada,” lisas ta.
Planeering jätab ettevõtjatele võimaluse praegu tühjadele platsidele tööstushooneid rajada ja ehitada ühine katlamaja.
Elanike heaks ehitatakse müratõkkeks laudaed ja lisatakse haljastust, mis eraldaks elamuid kardirajast ja tööstusalast.
Planeeringu kohaselt kaob Käina keskusest tankla, selle asemel on ette nähtud äripind. “Siin kultuurikeskuse kõrval on väga kitsas,” selgitas Lipp.
Ta rääkis, et vald näeks hea meelega tankla kolimist tagasi Kärdla teeristi, kus Olerexil on samuti krunt ja laienemisvõimalused. Vald ei hakka siiski tanklaomanikku survestama, vaid ootab, kuni Olerex on valmis asukohta muutma.
Käina tööstusala planeering hõlmab üle 50 kinnistu, mis suures osas on tootmis- ja ärimaa.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411