Reede, oktoober 19, 2012
 

Imelised vanavanemad – Ilmi ja Viljo Liik

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Imeliste vanavanemate tunnustamispeole kutsutakse tänavu Kärdlas elavad Ilmi (79) ja Viljo Liik (83).
Ilmi ja Viljo Liik abiellusid 1953. aastal, seega täitub neil järgmisel suvel kuuskümmend pikka, sündmusrohket ja sisukat kooseluaastat.
Väärikas eas paar on sõnastanud oma elupõhimõtte nii, et perekond saab alguse abiellumisega ja lõpeb ühe kaasa manalateele minekuga.
Viljo Liik meenutab, kuidas nad noore abielupaarina läksid jalutades mööda Tiigi tänavat ja üks vanamees tuli vastu: “Kes ta oli, ei tea, ta vaatas mulle otsa ja ütles: “Pole sa nii tark ühti olnud, kui sa ta võtsid, aga sul oli lihtsalt õnne.””
Viljo Liik on nendele sõnadele hiljem korduvalt mõelnud ja kui nüüd tagasi vaadata neile peaaegu kuuekümnele kooselatud aastale, siis selgub, et ütlejal oli õigus. “Kõik lapsed on tervena sündinud, kõik lapselapsed on terved ja lapselapselapsed samuti. Neil kõigil on isa ja ema ja tekib küll niisugune tunne, et ma näen selles lihtsalt kõrgemat juhtimist. Kui ma ei oleks usklik inimene, siis ma mõtleks ka nii,” kinnitab Viljo Liik ja lisab, et see on nende ainuke rikkus.
Ilmi Liik lisab, et nad on kogu aeg suure perena peost suhu elanud. “Olin palju aastaid lastega kodus, aga ka tööl käies olid palgad olid ju väiksed. Jagasime neid rublasid, lapsed käisid koolis, aga oleme hakkama saanud. Suurt varandust me ei ole jõudnud koguda – lapsed ongi meie varandus,” ütleb Ilmi Liik. “Me peame olema ainult tänulikud. Iga tunnustus on muidugi hea, see paneb veel eriti mõtlema sellele tänulikkusele ja rikkusele, mis meile on antud.”
Ilmi ja Viljo Liik on üles kasvatanud viis last, kes kõik on omandanud kõrghariduse ja töötavad vastutusrikastel ametikohtadel. Vanavanemad tunnevad siirast rõõmu oma kaheksateistkümne lapselapse ja kolme lapselapselapse käekäigu üle, kellest enamik veel üliõpilase-õpilase seisuses. Ilmi ja Viljo loevad oma pere suuruseks 34 inimest, selle numbri sees on tütardeks-poegadeks arvatud ka kõik miniad ja väimehed.
Kui peres oli juba kaks last, asuti 1960. aastal elama Kärdlasse Viljo ema sünnimajja, kus elatakse siiani. Aastatega on esivanemate majast kujundatud imeilus kodu, kus sageli toimuvad luule- ja muusikaõhtud.
“Oma aktiivse ja vitaalse eluhoiakuga on nad eeskujuks nii oma suurele perele kui lugupeetud kogukonna liikmete hulgas,” on kirjas tutvustuses, millega nad imeliste vanavanematena tunnustamiseks esitati. Ei Ilmi ega Viljo tea veel, kuid ehk aimavad, kes nad tunnustamiseks esitas.
Viljo Liik on lugematuid kordi seisnud dirigendina koori ees nii Hiiumaal kui ka väljaspool kodusaart. Tema aktiivne muusikatöö on leidnud tunnustamist Kärdla linna preemia näol.
Ilmi Liik on avaldanud kaks luulekogu: “Vanaema jõuluvakast” ja “Karukella paitus peos”. Aga näiteks möödunud jõuludeks õmblesid nad ise kõigile oma järeltulijatele lapitekid.
Kärdlas sündinud ja kasvanud Viljo Liik õppis peale Kärdla keskkooli lõpetamist Tallinna muusikakoolis (praegu G. Otsa nimeline) koorijuhtimist ja elektromehaanika tehnikumi õhtuses osakonnas elektrotehnikat. Kogu elu töötas ta automaattelefonijaamade hooldajana, pidevalt ennast täiendades, kaasaegse tehnika arenguga kursis olles ning samaaegselt nooremaid kolleege õpetades. Lisaks juhatas aastaid Kärdla baptistikoguduse koori.
Ilmi Liik, neiuna Tooming, on pärit Kehrast, pärast kooli lõpetamist õppis  ta raamatupidamist Tallinna arve- ja plaaninduse tehnikumis ning töötas 30 aastat metsandusala raamatupidajana.
Imeliste vanavanemate tunnustamist korraldab vanurite eneseabi- ja nõustamisühingu (VENÜ) vanavanemate fond. Tunnustus antakse üle 2. novembril Tallinnas VENÜ Poska tänava keskuses.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411