Reede, oktoober 12, 2012
 

Hiiumaa ettevõtete TOP 10s troonivad väikeettevõtted

Jaanus Kõrv | Hiiu Leht
Äripäev reastas eelmise aasta tulemuste järgi edukamad ette­võtjad tõdedes, et Hiiumaa TOPi pääsenud ettevõtted kasvatavad käivet ja kasumit kümnete protsentide kaupa.
Mõneti üllatuslikult on seekord tahaplaanile jäänud tavaliselt esikolmes võidutsenud plastiettevõtted, esimese neist, AS-i EstPak Plastiku leiame teiselt ja AS-i Dale seitsmendalt kohalt. Esikohal aga on hoopis pisike, vaid 14 töötajaga Lauka Saeveski.
Ettevõtluskonsultant ja üks Hiiumaa majandusülevaate autoreid Matti Lüsi ütles, et nii väikese ettevõtte edu on mõnes mõttes üllatav, kuid kui vaadata, kus asuvad nende turud – saematerjal läheb Inglismaa mööblitööstsusesse ja kaminapuu Norrasse – on tulemus loogiline.
Omanikud Kaido Kiin ja Ruudi Kasser rääkisid mullu septembris Hiiu Lehele, et masuaja aitas ettevõttel üle elada ja lõpuks tõi ka edu uus tooteartikkel, kasest kaminapuu. Kümme aastat tegutsenud saeveski põhitoodeteks ongi lehtpuu saematerjal ja kaminapuu.
Praegu käitleb ettevõte u 7000 tm ümarmaterjali aastas. Mullune müügitulu kasvas aasta varasemaga võrreldes 60 protsenti ja küündis miljoni euro ligi. Kasuminumber oli 143 000 eurot.
Ettevõtja Ruudi Kasser pääses mullu Äripäeva TOP 10sse oma teise ettevõttega Dagö Trade OÜ. Tänavu oli see metsamajanduse ja metsa­varumisega tegelev ettevõte 26. kohal.
Esikümnes annavad üldse tooni suhteliselt väikesed ettevõtjad.
Teiseks üllatajaks on põllu­majandussektoris tegutsev Sulev Matto, kelle piimakarja­kasvatusettevõte Hiiumaa Agro OÜ on kolmandal ja tera­viljakasvatusettevõte Mardi OÜ neljandal kohal. Kummaski ettevõttes väga vähe töötajaid, esimeses viis, teises vaid üks. Seda hinnatavam on mõlema ettevõtte müügitulu ja kasuminumbrite kasv.
(Vt lisatud tabel)
“Euroopa Liidu toetustel on küllap oma osa, aga Sulev Matto on aastaid ka väga tublit tööd teinud,” hindas Matti Lüsi.
Napp töötajate arv teda ei üllatanud: “Tänapäeva põllu­majandusmasinad teevad kogu suure töö ära,” ütles konsultant ja tõi näite Inglismaalt, kus üsna tavaline, et sajapealine lüpsikari on ühe inimese hooldada.
Äripäeva maakondliku TOPi lähteandmed on viimase aasta käive ja ärikasum/kahjum, rentaablus ning varade tootlikkus. Edetabelisse pääsemiseks peab ettevõte asuma või omama tootmistegevust vastavas maakonnas ning olema tegutsenud vähemalt kolm viimast aastat.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411