Teisipäev, september 4, 2012
 

USA, Moskva, Riia ja Tallinna näitlejad kohtusid Hiiu saarel

Harda Roosna | Hiiu Leht
Draamaseminari Lava-saar korraldaja Toomas Kokovkini jaoks oli suurim üllatus, et osalenutele nii väga meeldis Hiiumaal ja Kärdlas.
“Ilmselt oli kogu seminari aura väga hea ja kõik toimus ka väga südamlikult, näiteks Kevin Geer USAst nuttis bussijaamas kui ära sõitma pidi – see oli minu jaoks täitsa uskumatu!” ütles Toomas Kokovkin.
Seminari, kus kokku saavad Eesti, Läti, Venemaa ja USA näitlejad, peeti juba viiendat, Hiiu saarel teist korda. Varem on kohtutud Peterburis (2009), 2010. aastal Hiiumaal Kalanas, Tallinnas ja Moskvas (2011) ja seekord siis Kärdlas.
“Kui esimesel korral oli tegemist rohkem katsetusega, siis nüüd otsustasime, et kui me päris tööd ära ei tee, ei juhtu seda kunagi,” rääkis Kokovkin.
Kärdlas võtsid autorid-näitlejad-lavastajad nädalaga ette lausa viis värsket näidendit – neist kaks Eestist ja ühekaupa üks Lätist, üks USAst ja üks Venemaalt – ning lugesid need peaaegu esitamisküpseks.
Seejuures toetuti Eugen O’Neilli nimelise teatrikeskuse (USA) kogemusele sellest, kuidas teha uued näidendid lavaküpseks loomingulise koostöö käigus. Kui tavaliselt valmib näidend draamakirjaniku sule all ja seejärel antakse see teatrile üle, siis nimetatud teatrikeskuse meetodil kujuneb näidendi tekst koostöös autori, lavastaja, toimetaja ja näitlejate vahel.
Teater kolis Villalattu
Ühte viiest, Jaroslava Pulinovitši näidendit “Lõputu aprill” näitas rahvusvaheline trupp Kärdla Villalaos. Siberi näitekirjaniku näidend, mille lavastanud Moskva režissöör ja milles osalevad Broadway taustaga ameerika ja noored eesti näitlejad – kõlab ju hästi.
Kes Villalaos käinud, teab, milline see suur ruum välja näeb.* Sellesse, üsna ebaõdusasse paika, oli nappide vahenditega sisustatud korter, kus üks mees, Venja veedab oma elupäevad sünnist surmani.
Hoolimata sellest, et näitlejatel olid etenduse ajal tekstilehed peos, tegi võrratu osatäitmise peaosas mänginud Kevin Geer (USA).
Autor näitab oma tegelasi erinevatel elujärkudel: esimestel aastatel pärast oktoobrirevolutsiooni, teise ilmasõja ja Leningradi blokaadi ajal, sõjajärgsel ajal ja postsovjetlikul ajajärgul.
Loo sündmused moodustavadki peategelase Venja perekonna ajaloo alates tema lapsepõlvest kuni raugaeani. Surma lävel ilmuvad tema mällu läbielatud elu kõige eredamad hetked. Käes on kohus iseenda üle. Kogu riigi ajaloo üle. See on draama elu mõtte otsingutest.
Veel tegid osades kaasa USA näitlejad Maggie Lacey, Jessica Wortham Newman, Ilana Brownstein, Eestist Kati Ots, Teele Pärn ja Indrek Jõe.
Näidendi tõlkis inglise keelde Betsy Hulick (USA). Lavastas Toomas Kokovkini isa Sergei Kokovkin (Venemaa/USA), kes on näitleja, dramaturg ja kirjanik ühes isikus ning praegu Virginija ülikooli õppejõud.
Katsetas Hiiu saare võimalusi
Kärdlas peetud rahvusvaheline draamaseminar Lava-saar ehk The Stage Island sai alguse Toomas Kokovkini ideest ja tänu tema “isiklikele tutvustele Venemaa teatriinimestega”.
“Mul oli huvi teha seda seminari Hiiu saarel – katsetasin sellega konverentsiturismi võimalusi Kärdlas,” selgitas Kokovkin. Testimist vajas, kas Kärdlas, keskuse Tuuru ümbruses on sobivaid majutus- ja toitlustamiskohti ning meelelahutust. “Tegin seda tuleviku Kärdlale mõeldes, et kui sadam valmis saab, tekiks selle ümber nn kultuuripiirkond,” selgitas Kokovkin.
Õnneks leidus siinsamas, käeulatuses hulk väikeseid naljakaid asju, nagu näiteks kila kola laat ja öökino, aega sai veeta Rannapaargus, ka näitlejate majutuskoht oli Tuurule lähedal, Posti hostelis, toitlustamine Priiankrus ja lava Villalaos.
Puhkepäeval käisid näitlejad Soera talumuuseumis. “See oli lihtsalt suurepärane – näitlejad haarati rahvatantsu kaasa ja nad olid täielikus vaimustuses,” vahendas Kokovkin. “Meil on palju väärtuslikku, mida külalistele pakkuda. Kõik toimis suurepäraselt, ainult, et seda peaks veidi veel lihvima.”
Toetust draamaseminari korraldamiseks saadi nii Venemaalt kui USAst, SA Tuuru lubas tasuta kasutada oma ruume ja Kärdla linnavalitsus Villaladu.
Korraldajad tahaks, et Lava saare nime kandval draamaseminaril saaks Baltikumi ja USA näitlejad igal suvel kogemustevahetamiseks kokku. Soovi täitumine sõltub mõningatest asjaoludest.

* Mis puutub Villalao etendusse, siis vaatajaid oli 80 ja seegi üllatas. Korraldajad olid igaks juhuks näitlejate indu jahutanud hoiatades, et vaatajaid ei pruugi eriti palju tulla.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411