Teisipäev, september 11, 2012
 

Lapsed mahuvad kooli ära, õpetajaid hakkab üle jääma

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kärdla ühisgümnaasiumi direktor Ivo Eesmaa ütles, et kuna õpilasi ja klasse jääb koolides vähemaks, on juba probleeme õpetajatele töökoormuse leidmisega.
Hiiumaa koolides astus tänavu klassi ette 11 uut õpetajat, kuid õpetajakohti jääb aina vähemaks.
Kärdla kooli direktori sõnul on suurim mure see, et lapsi jääb järjest vähemaks – kümme aastat tagasi oli koolis õpilasi poole rohkem. Siis õppis koolis 820 last ja polnud haruldane ka neli paralleelklassi.
Mullu alustas Kärdlas vaid üks klassitäis esimese klassi õpilasi. Praegu on kooli nime­kirjas 427 õpilast, lisaks kaugõppes veel 26, see teeb kokku 22 klassikomplekti.
Käina gümnaasiumis oli kümmekond aastat tagasi 21 klassikomplekti, praegu vaid 13.
See tähendab, et ka õpetajatel on töökoormust vähem, tundide arvust sõltub aga õpetaja palk.
Üks klass, kaks õpetajat
Uudsena on tänavu Kärdla koolis alustanud kümnendal klassil kaks klassijuhatajat. “Mullusest kahest üheksandast klassist koosneva seltskonna peal on õige aeg katsetada kahe klassijuhataja õigsust,” ütles Eesmaa. Direktori plaani järgi peaks Timo Lige olema see, kes noored tegutsema paneb ja Ain Jepišov hoiaks siis õppetööl silma peal.
Direktor loodab, et nii saavad nad siiani eraldi klassides õppinud noored paremini kokku sobitada ja nii ei kaota nad oma tegutsemislusti ning õppimistahet.
Liituda või mitte
Kahe kooli, Käina ja Kärdla gümnaasiumiosa liitmine on olnud pikka aega kõne all, kuid praeguseks on protsess soikunud, sest kõrgemalt poolt enam otsest sundust pole – ministeerium on jätnud selle küsimuse omavalitsuse lahendada.
Nüüd on Eesmaal kavas septembrikuu jooksul käia kõikides saare koolides ja vestelda põhikooli­lõpetajatega. “Nende käest pole küsitud, kus ja kuidas nad tahavad edasi õppida, aga neil on ka oma nägemus,” ütles Eesmaa.
Aasta toob palgatõusu
Tänavune haridustöötajate koolieelne kokkusaamine peeti Emmaste vallas Sõrul. Jagati tunnustust möödunud aasta töö eest, vahetati kogemusi ja kuulati ettekandeid.
Hiiu maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Ermo Mäeots ütles, et igal õppeaastal on midagi teisiti. “Vaatamata sellele, et Hiiumaa õpilaste arv on langemas, on mul heameel, et tänavu läheb Hiiumaal esimesse klassi üks laps rohkem kui mullu. Loodan ja usun, et pered tulevad saarele tagasi, sest siin antakse head kooliharidust,” ütles Mäeots. Plussiks nimetas ta, et saare koolid on väga heas korras ja gümnaasiumi­lõpetajate eksamitulemused on üle vabariigi keskmise.
Mäeots viitas, et kuigi haridus­ministeerium ei ole veel kõiki plaane avalikustanud, on selge, et teatavaid muutusi on kavas. “Õpetajatel on loota palgatõusu, see on oluline ja tähtis muutus,” ütles Mäeots.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411