Teisipäev, september 25, 2012
 

Kõrgessaare vald jääb kiirlaadimispunktita

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Eelmisel nädalal ­paigaldasid AS Elektri­tsentrum töömehed Hiiumaale viis elektri­autode kiirlaadimispunkti, ainsana jääb kiirlaadimispunktita ­Kõrgessaare vald.
Kiirlaadija TERRA T51AC ABB koosneb kahest osast, 800kilosest vundamendist ja 450kilosest laadijast.
OÜ Elektritsentrum töödejuht Mati Sild ütles, et seadet on üldiselt lihtne paigaldada. Kõige aeganõudvam oli see Heltermaa sadamas, kus paigaldajatel tuli üles võtta unikivisillutis ja maa sees palju teisi kaableid.
Neljapäeval said seadmed  paika Käina Konsumi parklasse ja ­Emmaste vallavalitsuse parklasse, reedel kaks tükki Heltermaa poe ette.
Laadida saab neist hiljemalt kahe nädala pärast. Üheks laadimiseks kulub 20–45 minutit.
Kiirlaadimisseadmete paigaldamise riigihanke võitnud ABB projektijuht Criss ­Uudam ütles, et Kärdla kiirlaadimispunkti paigaldamine võtab veel aega, kuna käimas on maaomandi kooskõlastamine.
Uudam kontrollis ka Hiiumaale paigaldatavate kiirlaadimispunktide nimestikku ning kinnitas, et Kõrgessaare valda seda ette nähtud pole.
Kõrgessaare vallavanem Jaanus Valk oli üllatunud, kui kuulis, et vald ikkagi kiir­laadimispunktita jääb. Tema andmetel oli Hiiumaa tarbijate ühistu, kelle kauplusega ­­
AjaO samale kinnistule ­laadimispunkt rajatama pidi, sellega igati nõus ja läbirääkimised edukad.
Eesti kiirlaadimisvõrk
valmib aasta lõpuks
Kogu Eestis valmib elektriautode kiirlaadimisvõrgustik aasta lõpuks. KredExi kommunikatsiooni­spetsialist Tarmo Seliste selgitas, et kuni novembri lõpuni on paigaldatud kiirlaadijad testkasu­tuses, kiirlaadimisteenust hakatakse täismahus osutama detsemb­rist. Jaanuari lõpuni saavad elektriautode omanikud kiirlaadimisvõrgus tasuta laadida, 1. veebruarist muutub laadimine tasuliseks.
Üle Eesti paigaldatakse kokku 163 kiirlaadijat 149. asukohta. Nendest 100 laadijat hakkab paiknema asulates ja 63 maanteede ääres. Suurematest linnadest tuleb Tallinnasse 27, Tartusse 10, Pärnusse viis ja Narvasse kaks kiirlaadijat. Suurema liikluskoormusega maanteedele paigaldatavate kiirlaadijate vahemaa jääb 40–60 km piiresse.
KredExile on praegu esitatud elektriauto ostmiseks 88 taotlust, toetus on välja makstud 56 taotlejale.
Mullu juulis, kui kiirlaadimisvõrgustikku alles planeeriti, teatas Kredex, et Hiiumaale pannakse püsti neli laadimispunkti: Kärdlasse, Emmastesse, Suuremõisa ja Villamaa-Luidja piirkonda.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411