Reede, september 28, 2012
 

Hiiu Lehe arvamuskülg: Parvlaevad sõitku kiiremini!

Oleme ju harjunud sellega, et palgad peavad tõusma, järelikult tõusevad ka kulutused. Aga järske hinna­tõuse teha ei tohi. Seetõttu majandusinimesena arvan, et parvlaevapileti hinnatõus on paratamatus. Viga tehti aga sellega, et viis aastat hoiti hinnatõusu kinni. Loogiline olnuks, nagu saarlastest riigikogu liikmedki soovitanud, et tuleks välja töötada valem, mille alusel igal aastal hinda kujundada-korrigeerida saab.
Laevaühenduse plussid
Parvlaevad on kaasaegsed, mahtuvus suur ja maha­jäämise oht vaid erandlik. Laevad sõltuvad vähe
ilmastikust, jää nende liikumist eriti ei sega. Seega pole mingit mõtet raisata riigi raha jääteede rajamisele.
Hiidlastele on rakendatud oluline piletisoodustus, toimivad e-pileti süsteemid. Põhireiside graafik on stabiilne. Laevakompanii on küllalt paindlik lisareiside taotlemisel, kui riik vahendid leiab.
Mis võiks olla parem
Ettevõtjana ma usun ja arvan, et sama meelt on kõik hiidlased, et reisi kestvus peaks olema lühem. Juba kevadel tegid mitmed Hiiumaa ettevõtjad ette­paneku, et piletihinda võiks tõsta, aga laev hakaku sõitma kiiremini.
Kindlasti peaks olema fikseeritud nii reisi väljumis- kui saabumisaeg. See on väga oluline, kuna kauba­autodel tuleb kaup kindlaks ajaks kindlasse kohta vedada.
Kahtlemata on ettevõtja jaoks suvisel perioodil parem, kui rohkem reise toimub, aga esikohal on vajadus, et ülevedu muutuks kiiremaks. Kui unistada, võiks öelda, et tänapäeval peaks laevasõit Hiiumaa ja mandri vahel kestma mitte üle tunni.
Liinid erinevad
Hiiumaa parvlaevaliini Saaremaa liiniga võrrelda on väga keeruline, sest Virtsu-Kuivastu reis kestab 20–30 minutit, meil 1,30–1,45 tundi.
Kui reisijaid palju, pole Saaremaale sõites vast probleem pooltunnike autos istuda. Kuid suveperioodil hakkab Hiiumaa liinil kohe silma, et autode ja reisijate proportsioon on paigast ära: kui praam autosid täis, pole osadel reisijatel kusagil istuda – kitsas.
Ja veel üks asi, mis võiks reisi meeldivamaks muuta, on televiisor. Kui see Saaremaale sõitjale pole oluline, siis Hiiumaa ja mandri vahel võiks reisijal teleri vaatamise võimalus siiski olla.

Agu Kohari
HTÜ Hiiu Toomine
OÜ juhataja

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411