Reede, september 14, 2012
 

Evelin Ilves vaimustus revolutsioonilisest koolikokast

Harda Roosna | Hiiu Leht
Teisipäeval Kõrgessaare valla Lauka põhikooli külastanud Evelin Ilves sattus vaimustusse Lauka kooli­söökla koka Aimi Aromatova uuest algatusest ja oskustest ning meelitas talt välja ühe väga hea koogi retsepti.
Esimene leedi sõi koos õpilastega koolisööklas lõunat ning kiitis esmalt pakutud peedisuppi. Supi headuse tõestuseks rääkis ta, et ihukaitsja, kes teda Hiiumaal saatis, polnud 25 aastat peeti suhugi võtnud, kuid seda suppi sõi ja kiitis öeldes: “See pole see peet”.
Oma maa patrioot
Aimi Aromatova teatas, et supi­retsept on lihtne: “Kõrgessaare valla peet, Kõrgessaare valla porgand, Kõrgessaare valla kapsas ja maitseroheline ning Suuremõisa kartul – kõik on hiiumaine.”
“Tulimegi vaatama ja näpuga katsuma kokka, kes viis läbi kohalike toiduainete kasutamise revolutsiooni,” selgitas Ilves. “Kõik ütlevad suurtes linnades, eriti Tallinnas, et see ei ole ju võimalik – osta kohalikku toorainet ja sellega majandada, et see kõik on liiga keeruline ja nõuab liiga palju tööd,” lisas ta.
Aromatova vastas, et keerulist pole midagi, ehkki natuke tuleb tööd juurde küll. “Lihtsam muidugi on tellida hulgilaost, kust sulle tuuakse kott kohale, ei ole vaja iga väikest kogust kaaluda ja müügiakti kirjutada, aga kui sa oled oma maa patrioot, siis teed selle ära,” nentis kokk.
Koos Kõrgessaare abivallavanem Katrin Sarapuuga otsis Aromatova aasta algul huvilised vallaelanikud, kes oleks nõus lasteaia- ja koolisööklale aed- ja köögivilju kasvatama. “Igaüks võttis endale kohustuse, kes kasvatab kapsast, kes supirohelist, meie omalt poolt ütlesime kogused,” selgitas Aromatova.
Nende inimestega on kokal sõlmitud suusõnalised lepingud ja välja pakutud ka orienteeruvad hinnad. Odavamaks koolitoit seetõttu ei läinud, kuid kokk on veendunud, et tervislikumaks ja maitsvamaks küll.
“Hea asi on ka see, et meie inimestel on tegevust ja maa ei seisa tühjalt,” märkis Aromatova. Idee kasutada koolis kohalikku toitu, sai Aromatova LEADER programmi rahastatud kohaliku toidu projekti õppekäigult Prantsusmaalt Val de Loire`st. (Loe lisaks lk 4.)
Eeskujuks kogu Eestis
Evelin Ilves uuris, kas kohalikelt inimestelt oleks võimalik söökla jaoks osta ka piima, mune ja kala.
Aromatova selgitas, et piima saaks osta küll, kuid kuna seda antakse lastele joogipiimana, siis toorpiima praegu kasutada ei lubata. Plaanis on aga LEADER toetusega soetada koolide-lasteaedade sööklatesse munavalgustuskastid, et saaks toiduks kasutada kohalike kanakasvatajate mune. Hiiumaal olevat praegu kaks suuremat munakanade kasvatajat.
Tänu sellele, et koolisööklal on tuttav kalamees, saab söökla ka kala. Praegu, kui lest meres, pakutakse lastele lestafileed. Selleks tuleb kalamehel korraga fileerida 20 kilo lesta, millest saab seitse kilogrammi fileed – sellest piisab 80 õpilasega kooliperele üheks toidukorraks.
Nähtu meeldis presidendi abikaasale niivõrd, et hilisemas pressiteates seadis ta Lauka põhikooli, kes valmistab õpilastele koolitoitu Hiiumaa kohalikelt talupidajatelt ostetud värskest ja tervislikust toorainest, eeskujuks kõikidele teistele lasteasutustele Eestis. “Tänu selle eest kuulub kahtlemata kooli kokale, Aimi Aromatovale, kes on võtnud oma südameasjaks pakkuda lastele head ja kodu­kohast pärit toitu,” seisis pressiteates.
Koogiretsept läks loosi
Lisaks koolilõunale pakkus Aromatova külalistele ka kohvi ja kooki, millest presidendi abikaasa samuti vaimustusse sattus. Beseepõhjaga rulli täidiseks oli vahukoor Käina mustikatega ja Evelin Ilves palus retsepti tutvuse poolest ka endale.
Ta andis lubaduse seda retsepti ajakirja mitte panna, kuigi Laukale tuldi koos ajakirja Pere ja Kodu ajakirjanikuga just sel eesmärgil, et hakkajast koolikokast ja tema parimatest retseptidest pikk lugu kokku saada.
“Selleks peab olema ahi, mis võtab kakssada seitsekümmend viis kraadi sisse, kui sellist ahju ei ole, siis ei ole mul mõtet seda retsepti anda,” teatas Aromatova üsna resoluutselt.
Pärast seda kui kokal koos presidendi abikaasaga kõik koolitoidud, supi-, kotleti- ja saiavormiretseptid lahti seletatud, köögile ring peale tehtud, tööriistad ja -protsessid põhjalikult läbi arutatud ning üle vaadatud-kiidetud suur fotogalerii koka meistriteostest-tortidest, kokk leebus ja luges peast üles beseerulli kõik koostisained ja tegemise nipid, mis Evelin Ilves siis kähku üles tähendas.
Teistmoodi koolipäev
Lauka koolilapsed paistsid külalise üle rõõmustavat, nad küsisid Evelin Ilveselt koolipäevikusse autogrammi, tegid koos pilti ja olid pisut elevil.
Muusikatunnis laulis kooli koor külalistele Lauka kooli laulu ning solistid Maria Valk ja Raigo Rako esitasid kumbki veel ühe loo.
Evelin Ilves vastas laste küsimustele ja kinkis kooli­raamatukogule hulga väärtraamatuid.
Muuhulgas küsis ta lastelt nende lemmiktoitusid: kartulipuder hakklihakastmega sai esikoha, kiideti ka Aimi Aromatova suppe ja kooke.
Evelin Ilves tunnistas, et temal oma kooliajast lemmik­toitu meeles pole. Pigem eelis­tas ta koolisööklast, kus 400 lapsele korraga portsjonid ette anti, koju sööma pääseda.
Enne tervituskontserti tegi ta pika ringkäigu kooliruumides. Korras ja rohkete fotodega kaunistatud koolimaja esitles kooli direktor Märt Rannast, käsitöömaja võimalusi tutvustasid põhjalikult õpetajad Siret Lahemaa ja Aave Kark.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411