Reede, august 3, 2012
 

Tromb lõhkus Kuressaares katuseid

Valmar Voolaid
Pühapäeva õhtul lõhkus ootamatult tekkinud tromb ehk tuulepööris Kuressaares kümmekonnal majal katused, mille juppidega said pihta nii autod kui ka kõrvalhoonete aknad.
Kõige rängemalt tabas enne kella kümmet üle linna liikunud keeristorm Sinilille tänavat, kust tõstis pealt ühe eramaja katuse ja paiskas selle kummuli naabri Lembit Väli kinnistule.
Katus prantsatas osaliselt nii tema maja seina pihta kui hoone kõrvale pargitud AS Eesti Teed Lääne piirkonna Saaremaa esinduse kaks ja pool aastat vanale kaubikule Citröen, lömastades sõiduki esiotsa. Samas kõrval seisnud kaks eraautot pääsesid suuremate kahjustuseta.
“Jõudsin just pikali visata, kui käis kõva pauk. Tütar ütles, et meie maja katus lendas minema. Algul oli ehmatus päris suur,” rääkis Väli, kes tormas poolalasti õue vaatama, mis juhtus. “Alles siis nägin, et meie maja katus on alles, aga naabrimehel puudu. Niisugust asja ei ole ma varem elus kogenud. Pärast ei saanud öö otsa magada,” ütles Väli, kelle majal lõhkus tromb maja tuulekasti, fassaadi, katuseääreplekke, veetorusid. Lisaks tabas naabermaja katuse otsaviil üht akent, purustades klaasi.
Neljast majast kaks jäi puutumata
Sinilille tänaval katuseta jäänud elumaja peremeest juhtunu ajal kodus polnud. Omanik ise toimunu kohta kommentaari anda ei soovinud, kuid palus avaldada tänu neile, kes aitasid tal asju vihma eest kinni katta.
Lähestikku jäävast neljast majast kaks jäid trombi teekonnast kõrvale ja puutumata. Üks neist kahest, Toomas Mati maja pääses napilt. Tromb möllas aiast läbi, murdes ühe puu. Liikumise jälgede põhjal pakkus Matt pöörise läbimõõduks viis meetrit.
Tromb lõhkus osaliselt veel nelja maja katused Sinilille, Kannikese ja Mündi tänaval.
Edasi liikus õhupööris kiirelt üle Ida tänava, kust see eterniiti minema viis. Enne Mooni tänavale jõudmist murdis tromb kortermajade vahel kasvava kastanipuu. Mooni 10 neljakorruseliselt korterelamult rebis tromb ära suure osa katusest. “Olin köögis, kui tuul tõusis. Mõtlesin, et tuleb meie maja poole. Tormasin mürtsude peale rõdule. Nägin, kuidas katuselt eterniiti üles keerutas. Kohe meenusid katastroofifilmid,” kirjeldas nähtust kõrvalmaja elanik Kadri.
Mooni 10 elava üürniku sõnul vaatas ta parajasti televiisorist olümpiamängude korvpallikohtumist, kui kuulis kolinat. “Läksin akent kinni panema. Sain ta küll kinni, kuid pidin kahe käega akent jõuga hoidma, et tuul seda puruks ei pressiks. Sekunditega sai kõik läbi,” lausus mees.
Lendasid puude ja fassaadi sisse
“Mind igatahes pani toimunu ülekere värisema. Ei teadnud, kas aknad ikka ette jäävad. Jooksin koridori varju igaks juhuks. Paari minuti pärast oli torm üle, ehkki äike ja mürin järgnesid ikka veel,” meenutas Karin.
Pärast seda, kui tromb majast üle käis, meenutas Mooni tänav lahinguvälja. Korterelamu esine tänav oli paksult täis eterniidikilde, mistõttu päästeteenistusel tuli tänav selles paigas lintidega sulgeda. Osa eterniiditükke tabasid maja ees kasvavaid puid ning jäid sinna sisse kinni. Mõned lõhkusid Mooni 10st üle tänava jääva vastasmaja aknad. Tromb oli lennutanud eterniiditükke sellise kiirusega, et nii mõnigi neist koguni fassaadi sisse kinni lendas. Mooni tänaval said kahjustada veel kahe maja katused.
Eile hommikul askeldasid Mooni tänaval Kuressaare linnamajanduse tehnika ja kohalikud elanikud, kes aitasid katusetükkidest majaesist ning tänavat puhastada.
Mooni 10 juhatuse liikme Mai Takkise sõnul maja kindlustatud ei ole, mis tähendab, et elanikud peavad trombi tekitatud kahju ise kinni maksma.
Trombi tunnused
“Kui inimesed pöörduvad linna poole abi saamiseks, arutame teemat iga juhtumi puhul eraldi ja üritame koos lahendusi leida,” ütles Kuressaare linnapea Mati Mäetalu. Vajadusel võetakse raha linna reservfondist.
Ilmajaama (EMHI) ilmavaatluste osakonna juhataja Külli Loodla väitel ei saa päris kindlalt öelda, et tegemist oli trombiga, kuna pole fotosid näinud. Ent kirjeldused siiski sellele viitavad. Mujal Eestis peale Saaremaa trombe ei täheldatud. Enne tuulepöörise tekkimist mõõdeti Vilsandil pühapäeval kella 21 ja 22 vahel tuule kiiruseks 32,3 m/s ning Roomassaares 26,7 m/s, pärast seda jäi tuul vaiksemaks. Pühapäeva õhtul Mändjalast tehtud foto (vt ülal) kohta ütles Loodla, et sellel on kujutatud lehterpilve tekkimist, mis tavaliselt eelneb trombile.

Ahto Jakson
ahto@meiemaa.ee

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411