Teisipäev, august 14, 2012
 

Kõpus sai üle veerandsajandi kino ja saab veel

MTÜ Suvekool näitas augusti esimesel laupäeval Kõpu rahvamajas filmi “Polli päevikud”. Filmi­seansile tulnud 35 vaataja seas oli neid, kes veel mäletasid pühapäeva pärastlõunaseid kinoseansse Kõpu kultuurimajas.
Svetlana Reinmets oletas, et viimati toimusid need seal 1986. aastal, mõni teine, et aastal 1984. Hiljem näidati mõnda aega ka videoid, kuid kino kadus kohalikust kultuuri­templist peaaegu veerand­sajandiks.
MTÜ liige Aiki Kübarsepp, kes Kõpus pidanud nii koolijuhi kui joogaõpetaja ametit, tervitas filmivaatajaid ja tänas Kõpu külaseltsi Valguskiir võimaluse eest anda Kõpu suvekino avalöök nii väärikas kohas.
“Polli päevikud” oli esimene 18 filmist, mida MTÜ on kahe aasta jooksul lubanud suviti Kõpus näidata. Üks vaatajatest, kes “Polli päevikuid” ka teles näinud, tunnistas, et kvaliteetsete seadmetega ja suurel ekraanil näidatud film annab siiski hoopis teistsuguse tunde.
Kübarsepp rääkis, et mõte Kõpus suviti filme näidata tuli tema abikaasal Tanelil, kes leidis, et kauaaegsete suvekõplastena võiksid nemadki panustada kohalikku kultuuriellu. Seda enam, et Aiki režissöörist õde Salme-Riine Uibo töötab ETVs ja tema elukaaslane Vallo Toomla õpib Balti filmi- ja meediakoolis režiid – seega on profid n-ö omast käest võtta ja neilgi on Kõpus suvekodu.
“Meie omanduses on ka kunagise Kõpu mõisa tall, kuhu tahtsime teha nii suvise kinonäitamise koha kui joogatundide kooli. Kahjuks ei saanud me talli selleks suveks veel nii korda,” selgitas Aiki Kübarsepp. Just seepärast, et projektiks ettenähtud kolmest aastast oli üks juba kulunud, palusid nad võimalust näidata filme veel mitte päris valmis Kõpu rahvamajas.
“Polli päevikud” ei jää seega sel suvel Kõpu rahvamajas viimaseks filmiks, juba 18. augustil näeb järgmist. Vallo Toomla, kes kinolistele rääkis “Polli päevikute” saamisloost ja režissöör Chris Krausist, ütles, et koos järgmise filmiga näitab ta enda lavastatud lühifilmi “Elisa­beth von Ungern-Sternmeer”, milles tegi oma elu esimese filmirolli Kärdla nukuteatri kunstiline juht Lea Sibul Poola.
Toomla rääkis, et järgmise aasta filmiprogrammi püüavad nad juba kevadeks kokku panna ning pakkuda ranna- ja saareelust pajatavaid filme, aga ka lastele mõeldud filme. Selleks ajaks püütakse ka Ojakülas asuv tallihoone kino­näitamiseks sobilikuks saada.
MTÜ Suvekool projekti “Kõpu poolsaare suvekino” toetas Hiidlaste Koostöökogu läbi LEADER meetme.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411