Reede, juuli 27, 2012
 

Uus Tubala vai lüüakse maasse sel nädalal

Sel nädalal saab paika uus Tubala vai, kuid vaiavahetus lükkab kümnenda naelutamise augustikuusse.
Nimelisi sepanaelu lõid annetajad Kõpu majaka fondi annetustetulba sisse pidulikul tseremoonial nn Tubala vaia naelutamisel, mis toimus igal aastal 28. juulil kell 15.
Vana Tubala vai, mille kohta legend räägib, et see saart mere­põhjas kinni hoidvat, oli juba tugevasti kõdunenud. Uue vaia otsingud kestsid päris kaua kuna vaja oli teatud kvaliteedi ja läbimõõduga – vähemalt 70 cm – võimsat männi- või tammepuud, mille leidmine polnud sugugi lihtne.
Uue vaia annetas ja tõi kohale Ruudi Kasser, näo raius sellele pähe taas Urmas Liit. Eelmise vaia sees olnud nime­naelad lihvitakse ja lüüakse uue vaia sisse.
Kõpu majaka fondi nõukogu liige Ermo Mäeots ütles, et uus vai tahetakse veel sel nädalal paika saada, kuid 28. juuliks töödega siiski valmis ei jõuta.
Seepärast otsustas Kõpu Majaka fondi halduskogu, mis kõik need aastad korraldanud vaia naelutamist ja raha kogumist fondi, lükata seekordse naelutamine 20. augustile algusega kell 15. Ka annetusi saab teha kauem, 17. augustini. Kõik, kes teevad selleks kuupäevaks Kõpu Majaka fondi arvele 221001101347 (Eesti Rahvuskultuuri Fondi a/a) vähemalt 65 eurose annetuse, saavad nimelise sepanaela, nüüd juba uue vaia sisse.
Lisaks on maanteeamet selleks aastaks tellinud Tubala vaia lähedale ka parkla rajamise. OÜ Hiiu Teed teemeister Raivo Kibuspuu ütles, et töödega veel alustatud pole, kuid paberid on korras ja valmimistähtaeg 24. september.
Varem põhjustasid nii vaia naelutamispidu kui seda uudistama läinud turistid liiklusohtlikke olukordi kuna auto tuli jätta teepervele kurvikohas.
Edaspidi naelutatakse harvem
Mäeots lisas, et edaspidi on kavas Tubala vaia harvem naelutada, tõenäoliselt kord kolme aasta jooksul või vastavalt laekunud annetustele. Stipendiume aga maksab fond jätkuvalt välja igal aastal, kui on väärilisi kandidaate või piisavalt vahendeid.
Tubala vaia naelutamise sündmuse algatas fondi nõukogu, et 1999. aastal Eri Klasi ja Peeter Palu poolt Kõpu majaka juures peetud peol asutatud fond varjusurmast välja tuua.
Esimene stipendium maksti Hiiumaa kultuuri toetamiseks algatatud fondist 2006. aastal Käina kooliteatri juhendaja Tiia Korvile.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411