Reede, juuli 6, 2012
 

Sadamakaid ehib hiiglaslik tuuleroos

Vahur-Paul Põldma
Möödunud nädalavahetusel olid Käina vallas Orjakus tuuleroositalgud. Purjelaev Martha ümbermaailmareisi mälestuseks maaliti Tuletorni sadama kaile üheksateistmeetrise läbimõõduga tuuleroos.
Kati Kukk rääkis, et tuuleroos on pühendatud neile, kes on merel, ning ühtlasi on see meenutus purjelaev Martha ümbermaailmareisist, mis kapten Hillar Kuke juhtimisel algas Tuletorni sadamast 24. juunil 2007 ja lõppes sealsamas 24. juunil 2009.
Tuuleroos, mis on olnud nn kompassiroosi eelkäijaks, maaliti asfaldile kunstnik Mila Balti kavandi järgi. Täpselt ilmakaarte järgi maha märgitud tuuleroosi maalimise talgud kestsid kolm päeva. Talgulisi oli 17, lisaks abilised, kes muul moel ettevõtmist toetasid. “Uudistajaid jätkus juba tuuleroosi valmimist jälgima ning huvilised on vaatama oodatud ka edaspidi,” ütles Kati Kukk.
Vanadel merekaartidel näitasid tuuleroosid maailmamere erinevates piirkondades valitsevate tuulte suunda. Eristati kaheksat täistuult, kaheksat pool- ehk vahetuult ja 16 veerandtuult.
Kompassiroos on samuti jagatud 32 osaks ehk rumbiks (1 rumb = 11,25°). Tänapäeval nimetatakse tuuleroosiks tavaliselt diagrammi, mis näitab tuule suundade jaotust vaadeldavas punktis kindla ajavahemiku jooksul.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411