Reede, juuli 20, 2012
 

Maasikakasvatajaid jääb aina vähemaks

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Maaülikooli uuringus on kirjas, et 2004. aastal kasvas Hiiumaal aedmaasikat 40 hektaril. Nüüd müüvad saarel seda magusat marja vaid väiketootjad. Kui palju on järel maasikapõlde, ei tea täpselt keegi, ka PRIA mitte.
Aastaid tagasi Hiiumaal maasikakasvatamist alustanutest mitmed on selle suupärase marja kasvatamise üldse lõpetanud või põllupinda kahandanud.
Hiiumaal pole tänavu suurt maasikasaaki loota, sest pidevate vihmahoogude käes õrnad viljad vettivad ja hävivad kiiresti. Aina väiksemaks kahanevad ka saare maasikapõllud.
Kui 2000. aastal alustati maasikate vedu isegi mandrile, siis nüüdseks on maasikatootmise lõpetanud  või kokku tõmmanud paljud tollased suurtootjad: Diana Üksik, Malle ja Leo Kobin jt.
Pihla talu perenaisel Anu Maie Jõgil, kes alustas maasikakasvatusega 1999. aastal ja kasvatas maasikaid 1,3 hektaril, on nüüd maas vaid paar tuhat taime paarisajal ruutmeetril.
Kevadest sügiseni maasikapõllul
14 aastat Kassaris Esikülas maasikaid kasvatanud Tiia Uusoja ütles, et külma kevade tõttu paar nädalat hiljem valminud marju kahjustab praegu liigniiskus.
“Saak on keskmine, aga sellist aega, kui vesi ujuks maasikavagude vahel, mina ei mäleta,” ütles Uusoja.
Korjatud maasikatest läheb praegu viiendik äraviskamisele, kuid hallitanud ja mädanenud marjad tuleb siiski ära korjata, et need ei kahjustaks veel valmimata marju.
Uusojad on praegu Hiiumaa suurimad maasikakasvatajad – saaki korjavad nad ühelt hektarilt. Juba aprillist on nad kogu perega maasikapõllul – maa tahab harimist, uued taimed istutamist, lisaks peab rohima ja ridade vahesid niitma. Saagikoristuse ajaks otsitakse appi maasikakorjajaid. Paraku jääb inimesi, kes nõus põllul küürutama ja maasikaid korjama, järjest vähemaks.
Nõudlus määrab hinna
Mandril on maasikad turul müügil keskmiselt 2–3 eurot kilo. Kärdla turul saab maasikakilo olenevalt marjade suurusest 3–6 euro eest, kauplustes on maasika kilohinnaks 5–7 eurot. Uusojade maasikate hind kõigub praegu 3–5 euro vahel.
Müügitulu eest on vaja osta uusi taimi ja kilet, lisaks peab hinna sisse mahtuma maa harimisele ja vahede pidevale niitmisele kuluv kütus, marjade jahutamiseks tarbitav elekter, väetised ja taimekaitsevahendid.
“Selle tööga peret üleval ei pea, reisimine või puhkama sõitmine ei tule kõne allagi” nentis Uusoja. Ta lisas, et oma tööd ta kuludesse üldse ei arvestagi.
“Kui käiksin riigitööl, siis oleksid vähemalt maksudki makstud,” märkis maasikakasvataja, kes maksuametis kirjas füüsilisest isikust ettevõtjana.
Õnneks ei ole tal maasikate müügiga praegu muret – osta soovitakse rohkem kui on pakkuda.
Turul vaid väiketootjad
Ka Kärdla turul annavad tooni väikeettevõtjatest maasikakasvatajad.
Lisaks muudele aiasaadustele ka maasikatega kaubelnud Võsa talu peremees Kalev Kopli rääkis, et kasvatab marju kahel väikesel aialapil. “See on teisejärguline asi, põhiliselt kasvatame kartulit,” selgitas Kopli. Samas kinnitas ta, et turul on nõudlus küllalt suur, sest maasikaid eriti saarel enam ei kasvatatagi.
Nurme talu perenaine Evi Krumholtz rääkis, et temal on vaid mõni peenar maasikaid. “Nii palju kasvatan, et ise jõuan neid korras hoida ja korjata,” sõnas väärikas eas maasikamüüja. “Marju ostetakse hästi. Esimesed maasikad olid suured ja kallimad, aga nüüd lähevad marjad väiksemaks ja odavamaks,” ütles ta. Krumholtz ennustas, et ehk nädal aega on veel marju tulemas ja siis on selleks aastaks maasikasaak lõppenud.
Sealsamas kaubelnud Mahe Hansu talu perenaine Urve Smill rääkis, et nende tänavune maasikasaak on suhteliselt hea, kuid vihm mädandab marjad ja selleks, et riknenud maasikas põllult eemaldada, tuleb näha tohutult vaeva.
Ka Smillidel pole enam suurt maasikamaad ja nad vähendavad seda aasta-aastalt veelgi. Praegu on marju u 50 ruutmeetril. “Tööd palju – raha vähe,” tõi Smill välja lihtsa põhjuse. Maasikate kasvatamisega on väga palju vaeva ning ilm ei alati soosi marjade valmimist. Näiteks tema Vaemlas asuval maasikapõllul valmis esimene saak alles nädal tagasi.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411