Teisipäev, juuli 3, 2012
 

Kõrgessaare sadama sulundsein rammiti merepõhja

Harda Roosna | Hiiu Leht
Pühapäeval olid OÜ Trevali Eritööd töömehed Romet Ink ja Ingo Sepp ametis Kõrgessaare sadama sulundseina talade merepõhja rammimisega – vahepeal hooletusse jäetud sadam uueneb tasapisi Euroopa Liidu toel.
Trevali töömehed on Kõrgessaare sadamas tööd teinud juba kolm nädalat. Pühapäeva õhtuks oli 180 talast ekskavaatori jõul vaja maa sisse väristada veel paarkümmend. “Enne me täna tööd ei jäta, kui kõik valmis, sest esmaspäeva tuleb treiler ja viib meid järgmisele objektile,” kinnitas Sepp.
Ink, kes ekskavaatori noole otsa kinnitatud haaratsiga mängleva kergusega nelja ja poolemeetrisest talast meetrijagu paesesse merepõhja väristas, rääkis, et ka paar aastat tagasi ehitasid nad kaile lühikese jupi uut punnseina. Ülejäänu, mis remonditud kai sisse jäi, on veel vana, veneaegne.
Kõrgessaare sadama päevinäinud kai, mis vahepeal seisis õige peremehe hooleta, on uute omanike käe all uut ilmet saamas. Osa sadamakaist on värske betooniga kaetud ja vendrid paigas, sadama sissesõitu on süvendatud ja tööd jätkuvad.
MTÜ Kõrgessaare Sadam juhatuse liige Priit Post selgitas, et sadama väliskai ehituse esimene etapp on valmis ja teise etapi töödega on juba alustatud. Ka kolmandasse, viimasesse etappi planeeritud tööd – muul, kaldakindlustus ja uus tee – peaksid aasta lõpuks valmis saama.
Kõrgessaare sadamasilla ja sissesõidu taastamine läheb maksma pea 450 000 eurot. Esimeses etapis valminud tööde maksumus oli üle 160 000 euro.
Ehituseks sai ühing raha Euroopa kalandusfondi meetmest 4.1. Kalanduspiirkondade säästev areng. Projektide omaosaluse eest hoolitseb sadama omanik Priit Post, kes sadama arendamisel teeb tihedat koostööd Kõrgessaare vallaga. MTÜ Kõrgessaare Sadam asutajateks ongi Kõrgessaare vald ja ettevõtja Priit Post.
Vallavanem Jaanus Valk ütles, et tulevikus saab Kõrgessaare sadam olema korras ja meeldiv kalastus-  ja külastussadam. Praegu püüab vald detailplaneeringuga sadama juurde määrata tööstusala, kus oleks ruumi nii väikelaevaehituse kui aluste ületalve hoidmise jaoks, aga ka tegutsemiseks mõnele kalandusettevõttele.
Juba varem on Euroopa Liidu toel sadamasse kerkinud külamaja ja rajatud MTÜle Kõrgessaare Külmhoone kuuluv külmhoone kala säilitamiseks.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411