Teisipäev, juuli 10, 2012
 

Aino Kallas Kassaris tagasi, seekord lavalaudadel

Reede õhtul oli Kassari rahvamajas Aino Kalda kassariainelise näitemängu “Malle ülestunnistused” maailma esmaettekanne.
Tüki kirjutas aastatel 1924-1938 Kassari saarel suvitanud Aino Kallas 1945. aastal. Selle leidis üsna juhuslikult raamatukogu riiulist Soome instituudi kultuurisekretär Järvi Lipasti, kes tõlkis selle soome keelest hiiu keelde.
Lugu räägib sellest, kuidas Kuke Juhani naine Malle on kesk kõige kiiremat heinaaega kaks päeva voodis, ei joo ega söö. Kõik naabrimoorid hakkavad Mallet vaatamas käima, sest see peab ikka üks tõsine tervisehäda olema, mis perenaise kibedal tööajal voodisse sunnib. Kohale kutsutakse köstri asendaja, et Malle enne surma kõik oma patud üles tunnistaks. Mis edasi saab, selgub etenduse käigus.
“Arvame, et kõik see on Kassaris ka päriselt juhtunud, aga kas just täpselt nende inimestega? Igal juhul kasutatud kohalike inimeste nimesid,” rääkis Malle osatäitja Evi Sadul. Ta tõi näiteks Pooli Peetri ehk Peeter Bollmanni ning Niksu Mari, kes on maetud Kassari surnuaiale ja kelle hauale kassarlane Lembit Odres tegi kadakapuust risti.
Osades mängivad Kassaris varemgi näitemängu teinud Margit Juur (Kati), Tiivi Lipp (Ranna Reet), Evi Sadul (Malle, Kuke Juhani naine), Triinu Schneider (Niksu Mari), Ulvi Uusoja (Elmi perenaine), Sander Kopli (Juhan) ja Kalju Hülg (Polli Peeter, köstri asendaja). Lavastas Raivo Rüütel.
Esimese kolmveerandtunnise naudingu osaliseks sai saalitäis Soomest tulnud Tuglase ja Kallase seltsi ning Aino Kalda sugulasi, Krohnide suguvõsa liikmeid.
Järgmised etendused on 12., 18., 21. ja 30. juulil ning 16. augustil Kassari rahvamajas.
Soomlanna Aino Krohn abiellus eesti folkloristi ja diplomaadi Oskar Kallasega 1900. aastal. Suur osa tema loomingust on Eesti-aineline.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411