Teisipäev, juuni 26, 2012
 

Tobiase majamuuseum jääb pillidest ilma

Kuna ekspert Toomas Mäeväli uuringust selgus, et
Tobiase majamuuseumi pillidel siiski on hallitus- ja putukakahjustusi, siis nüüd saab pillid endale Eesti teatri- ja muusikamuuseum (TMM).
Kultuuriministeeriumi muuseuminõunik Marju Reismaa ütles, et kuna neil ei ole kindlust, et nad suudavad Tobiase memoriaalmuuseumi hoones niiskuse tasakaalu korda saada ning selle vajalikul tasemel säilitada, viiakse pillid muuseumist siiski ära.
“Pillide füüsiline äratoomine on praegu paratamatu – jätta need sinna lootuses, et äkki probleem laheneb, on liigne risk,” nentis Reismaa.
Hiiumaa muuseumil paluti 16. juuliks teha esmane kahjuritõrje, et puidukahjureid pillidega mitte kaasa viia.
Kantsler Siim Suklese korraldusega viiakse pillid Tallinna, TMMi.
Üks pillidest, Wolkenhaueri pianiino, millel Tobias mängima õppis, pannakse kohe välja ka muuseumi ekspositsiooni.
Reismaa viitas, et kuna TMMil on vastava valdkonna keskmuuseumina vajalik kogemus, teadmised ja kontaktid muusikainstrumentidega toimetamiseks, samuti valmisolek ja huvi teha pillide esmavajalikud korrastustööd, on loogiline, et need kuuluvad muuseumile ka juriidiliselt. “Teostada töid ning hoida oma pinnal määramatu aja jooksul mõne teise muuseumi museaale ei ole hea lahendus,” selgitas Reismaa.
Ta andis siiski lootust, et juhul kui mingil ajal peaks Tobiase maja korda saama ning on idee ja vahendid ka selle pidevas tegevuses hoidmiseks, saab pille alati sinna tagasi deponeerida.
Hiiumaa muuseumi direktor Urmas Selirand ei olnud eile, enne Hiiumaa muuseumi nõukogu koosolekut ja seisukohavõttu, veel valmis pillide äraviimist kommenteerima. Ta teatas, et täna tulevad spetsialistid pillide putuka- ja seenekahjustusi uurima.

Loe lisaks Hiiu Lehest:
• nr 27  “Hiiumaa muuseum tahab Tobiase majast loobuda”
• nr 33 “Tobiase majamuuseumi seisukord pole nii hull kui räägitakse”
• nr 46 “Ekspert uuris Rudolf  Tobiase majamuuseumi pillide olukorda”.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411