Teisipäev, juuni 19, 2012
 

Suvel silkab hiidlane koos perega metsas ja otsib kontrollpunkte

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Suviti korraldab Hiiumaa orienteerumisklubi igal neljapäeval orienteerumisneljapäevaku. Eelmisel, Nõmbas oli rajaleminejaid 62!
Ilma erilise varustuse ja füüsilise ettevalmistusetagi on orienteerumine jõukohane spordiala nii nooremas kui vanemas eas. Lisaks kehalisele koormusele annab see tööd ka ajule, sest pead nuputama, kus maastikul asub kaardile märgitud punkt.
Vahelduse pakkumiseks on võistlusrada igal nädalal maha pandud ise kohas. Nõmba metsasele maastikule oli seekord sätitud kolm eri pikkusega rada. Nõmba pikal rajal oli 11 osalejast edukaim Toomas Mast, keskmisel 13 osalejast Riho Romanov ja lühikesel rajal, kus osalejaid kümme, oli tublim Kertu Künnapas. Valikrajale läinud 28 naisest ja mehest leidis kõige enam punkte Arvo-Jüri Rist.
“Kuna orienteerujaid on väga erinevas eas ja oskustega, siis on kõigil võimalik valida endale jõukohane rajapikkus,” ütles rajameister Kati Rüütelmaa. Ta lisas, et Hiiumaal käiakse tihti orienteerumas kogu perega, kaasas lapsed ja isegi koerad.
Orienteeruja on terve ja tark
Hiiumaa metsad on päris mitmekesised ja nii tuleb kontrollpunktide juurde jõudmiseks läbida igasugust pinnast, ka suisa märgi kohti, kus vesi põlvini. “Sellega on orienteerujad arvestanud,” kinnitas Rüütelmaa.
Rajalt tulnud Kairi Pisa rääkis, kuidas tema tüdruk ühest soisest kohast läbi minnes kilkas: “Mina olen kõige märjem, ma olen kaenla alla märg!” Tema sõnul ei tee märjad jalad karastatuid tõbiseks.
Üks laps kõrval, teine kukil tuli metsast orienteerumast Meeli Kesküla. “Oleme kogu meie viieliikmelise perega hakanud neljapäeviti orienteerumas käima,” ütles ema. Pere pisim on kaheaastane Atso, suuremad kuueaastane Herta, kaheksane Eliise ja abikaasa Märt.
“Kergem oleks muidugi ilma lasteta rajale minna, aga kuidas siis nemad õpivad,” ütles Kesküla. Ta rääkis, et kui pere seab end neljapäevakule minema, on kaheaastane Atso esimene, kes nõuab astuma hakkamist.
Keskülade vanem tütar käib juba ise orienteerumistreeningutel ja ka rajal. “Julgen teda iseseisvalt metsa lasta, kuna ta oskab lugeda kaarti ja on osalenud võistlustelgi,” ütles Meeli Kesküla. “Minu arvates peab iga inimene tundma kaarti, oskama orienteeruda päikese ja looduses leiduvate märkide järgi.”

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411