Teisipäev, juuni 19, 2012
 

Kõrgelaiu kapten meisterdab laevamudeleid

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Hiiumaa muuseumi Pikas majas saab juuli keskpaigani uudistada parvlaev Kõrgelaid kapteni Tiit Jõgi valmistatud laevamudelite näitust.
Saaremaalt Leisi vallast pärit Tiit Jõgi on ehitanud laevamudeleid 1980. aastast, aga uurinud laevu ja nende ehitust juba poisikesepõlvest saati.
Esimene laevamudel, mis tema käte vahel valmis, oli Kolumbuse ümbermaailmareisi lipulaev purjekas Santa Maria. “Selle laeva joonised sattusid minu kätte,” selgitas Jõgi.
Sellest ajast valmistabki ta laevamakette päris laevade tehnilisi jooniseid vähendades. Mudelid on ehitatud mõõtkavas 1:100, ehk sada korda vähendatud, purjekad on vähendatud 50 või 25 korda.
Aega kulub puust maketi ehitamiseks kolmest kuust poole aastani. “Iga laeva tegemisega on oma lugu ja meisterdades puhud neile hinge sisse,” ütles Jõgi näituse avamisel.
Kokku on ta valmistanud üle 50 laevamudeli, nende seas on ka kõik tänavu 20. aastapäeva tähistava Saaremaa laevakompanii (SLK) alused. Vaid ühte SLK esimestest laevadest, Koguvat näha ei saa, sest see on leidnud oma koha sama laeva pensioniloleva kapteni kodus. “Näha on laevakompanii kiire areng – laevad on läinud järjest võimsamaks ja paremaks,” ütles Jõgi, kelle laevamudeleid jagub Saare- ja Hiiumaale, Soome, Ahvenamaale, Rootsi, Taani ning mujalegi.
Kärdla näitusel on väljas 15 laevamudelit. Mudeleid uurinud Kärdla ühisgümnaasiumi tööõpetuse õpetaja Ain Jepišov ütles, et õpetajana annaks ta neile maksimaalse hinde. “Olen lapsepõlves midagi sarnast teinud, aga ei kujuta ette, et praegu leiaks nii palju aega nokitsemiseks, seepärast näha sellist meistrit ja tema mudeleid – see on parim,” kinnitas Jepišov.
“Aitäh, et oled suutnud laevad nii ehedalt väikeseks teha,” ütles Hiiumaa muuseumi direktor Urmas Selirand näitust avades ja kinkis kaptenile lillede asemel pudeli rummi.
Tiit Jõgi on kapten SLK parvlaeval Kõrgelaid, mis sõidutab reisijaid Sõru ja Triigi liinil.
Tiit Jõgi oli esimene kapten, kes alustas sõitu Saaremaa ja Hiiumaa vahelisel laevaliinil.
Näitus jääb avatuks 13. juulini ja rändab Hiiumaa muuseumist edasi Saaremaale Kuressaare kultuurikeskusesse.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411