Teisipäev, juuni 26, 2012
 

Kassari kabel sai valge kuue ja uue rookatuse

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kassari kabel, mis on Eesti ainus siiani tegutsev kivist ja rookatusega sakraalhoone, sai tänavu uue ja vettpidava katuse. Remondi­järge ootavad hoone ajahambast puretud uksed-aknad, põrand ja torngi.
Kassari kabelile pani uue rookatuse Siim Soosteri ette­võte OÜ Rooexpert.
Muinsuskaitseameti pühakodade programmist toetati kabeli katuse avariirestaureerimist 11 900 euroga. Käina vald toetas omalt poolt 1000 euroga.
Kaunis hoone kuulub EELK Käina Martini kogudusele. Koguduse hooldaja­õpetaja Hüllo-Kristjan Simson ütles, et tema hing on rahul: hoonel on nüüd uus katus peal ja seega on väärikas eas, 1802. aastal ehitatud, hoone hävingust päästetud. Sponsori toel ja külapoiste abiga sai kabel ka valgeks lubjatud.
Juba mullu oli kultuurimälestiste riiklikus registris kirjas, et kabeli üldine seisukord on halb: lõunapoolse katuseviilu rookate amortiseerunud ja sajab läbi, katuse ja torni vaheline ühendus avariiline, kiviseintes praod ja torni välisviimistlus kohati irdunud, torni puitkate vajab remonti ja tõrvamist, peauks väga avariiline ning eesruumi põrand valdavas osas mädanikust kahjustatud.
Järgmisena võetakse ette tornikiiver
Veel tänavu püütakse kabelile ka uus tornikiiver peale saada. Ka tornikiivri remondiks saadi raha eraannetajatelt.
Hiiumaa muinsuskaitse­spetsialist Dan Lukas rääkis, et praegu ongi käsil hoone muinsuskaitse eritingimuste koostamine, et teha ära veel üks suur töö, tornikiivri asendamine. Tornikiivri katusekuju pole algne ja seda ei hakata taastama, vaid tehakse uus ja originaali jälgiv tornikiiver.
Veel ootab ees kabeli välisukse uuendamine. Valminud on kabeliaia väravad, mis ootavad ettepanemist. Samuti püüavad muinsuskaitseamet, Käina vald ja koguduseliikmed koostöös taastada vanu riste ja hoida kabeliaeda korras säilitades kalmistu endisaegse ilme. “Neid moodsaid nn liivakaste püüame siinses kalmuaias vältida,” ütles Lukas.
Plaanis on ka taastada ümber kabeli olnud aed, kus kiviaia peal oli veel kahe latiga puitaed. Lukase sõnul rikuvad praegused elektrikarjused, mis surnuaia kõrval loomade kaitseks sätitud, ajaloolise kompleksi üldilmet.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411