Reede, mai 4, 2012
 

Uus vallavanem küsis oma abile kõrgemat palka

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Kolmveerand kohaga vallavanem Käina volikogu jaoks probleemi ei tekitanud, kuid tüli tõi majja abivallavanemate ebavõrdne palganumber.
Möödunud neljapäeval kinnitas Käina vallavolikogu kümne poolt-, ühe vastu- ja ühe erapooletu häälega vallavanemaks Omar Jõpiselja. Vahetus oli suhteliselt ootamatu, sest senine vallavanem Ilmi Aksli lahkus 9. aprillil ametist tervislikel põhjustel.
Järgmiste valimisteni jäänud pooleteiseks aastaks valis volikogu 0,75 koormusega ametisse seni eelarve- ja majanduskomisjoni juhtinud ja valla tegemistega kursis oleva Jõpiselja.
“See oli minu tingimus, mulle tundus, et nii on aus,” selgitas ettevõtjana tegutsev Jõpiselg, miks ta ei saa vallavanema tööd teha täiskohaga ning pooleteiseks aastaks kõiki oma isiklikke ettevõtmisi ära lõpetada, teadmata, mis hiljem saab.
Miks ebavõrdne palk?
Vallavanema valimine läks volikogus ilma suuremate vaidlusteta. Küsimused hakkasid sadama alles siis, kui uus vallavanem soovis teha struktuurimuudatusi valla juhtimises ja ametisse võtta veerand kohaga uue abivallavanema. Jõpiselg selgitas, et vajab inimest, kes vaataks vallale uue pilguga ja täidaks vallavanema ülejäänud kohustusi.
Siiani oli täiskohaga abivallavanemaks Tiivi Lipp. Jõpiselg pakkus uue abivallavanema ametikohaks 0,65 ja palgavahemikuks 950–1280 eurot.
“Miks uuel abivallavanemal on 0,65 kohta, kui vallavanema ametist jääb üle vaid 0,25 kohta?” küsis volikogu liige Malle Kobin.
Jõpiselg vastas, et otsus on ajutine ja juuni volikogus ongi vaja see tasakaalustada, kuna ka ettenähtud palgafond läheb uue abivallavanema palkamisega lõhki.
Aivar Tammeveski uuris, miks on abivallavanemad erineva töötasuga.
“See ei ole korrektne, kui meil on kaks abivallavanemat ja see, kes alles hakkab ametisse, saab rohkem palka kui praegune,” leidis ka Kobin.
Kobin: Vald ei vaja kolme juhti
Praegune abivallavanem Tiivi Lipp saab tasu äsjaloodud abivallavanemate palgavahemiku miinimummäära järgi, aga uuele sooviks värske vallavanem maksta maksimumi. “Ma leppisin nii palju hea inimesega kokku, keda tean, et ta saab valla asjadega hakkama,” põhjendas Jõpiselg.
Sisuliselt oleks uue osalise koormusega abivallavanema töötasu 832 eurot. Samas saab praegune täiskohaga abivallavanem 951 eurot.
“Kas siin ei ole sooline vahetegemine naise ja mehe palga vahel?” küsis Jana Uuskari.
Uue abivallavanema kandidaat on ettevõtja Tõnu Koppel, kes varem saarel omanud mitmesuguseid ettevõtteid, muuhulgas ka OÜd Tareste, mis andis välja pankrotistunud ajalehte Ajaleht Hiiumaa.
Kolmapäeval teatas Jõpiselg Hiiu Lehele, et uus töötaja nimetatakse hoopis haldusjuhiks, tema ametikoht on 0,65 ja palgaaste 1160 eurot. See teeb tema palgaks 754 eurot.
Volikogu opositsiooni liige Malle Kobin viitas, et volikogu ei ole kinnitanud sellist vallavalitsuse struktuuri, kus oleks haldusjuhi ametikoht ning oli ka selle otsuse suhtes kriitiline: “Käina vald ei vaja kolme juhti – volikogu esimeest, vallavanemat ja haldusjuhti. On inimesi, kes arvavad, et vallamajas on liialt palju töötajaid, nii et veel ühe inimese töölevõtmine ei tõsta vallavalitsuse mainet.”

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411