Reede, aprill 20, 2012
 

Vanim hiidlane 100aastane

edia-credit name=”Erakogu” align=”alignright” width=”180″][/media-credit]Täna on Kanada Toronto välishiidlaste hulgas tähtis päev – vanim nende keskel elav Hiiumaalt pärit mees Herman Rist tähistab 100. sünnipäeva.
See pole auväärne juubel mitte ainuüksi Kanada hiidlaste seas, vaid väärib esiletõstmist ka kodusaarel.
Kui varasematel aastatel on nii mõnigi kodusaare inimene jõudnud 100. a juubelini, siis viimastel aastatel elas nõnda kõrge vanuseni Erna Täpsi, kellest sai meie saare elanik vanemas eas.
Herman Rist sündis 20. aprillil 1912 Kärdla linnas Lodju tänaval Mari ja Peeter Risti kaheksanda lapsena. Kui Herman oli kaheaastane, suri ema. Kuna isa töötas Kärdla kalevivabriku direktori aednikuna, kus tal tuli töötada 12 tundi päevas, aitasid kohalikud tädid ja naabrid isal poissi kasvatada.
Vanemad vennad ja õed olid kodust lahkunud ning lõpetanud Kärdlas algkooli läks 15aastane Herman Tallinna, vanima venna juurde elama ja õppima.
Tallinnas sai temast sai pagariõpilane ja Herman töötas palju aastaid pagarina nii pealinna kui mujalgi, pikemalt Otepääl. Lõpetanud Kärdlas algkooli, läks ta ametit õppima Tallinna, kus temast sai pagariõpilane. Tallinnas oli juba ees Hermani vanem vend.
Herman töötas palju aastaid pagarina Tallinnas ja mujalgi, pikemalt Otepääl.
1944. a suvel sõjakeerises tuli ta mobilisatsiooni eest pakku tagasi Hiiumaale. Kui siin algas põgenemine Rootsi, läks Herman 21. septembril 1944 sama teed lahtises kalapaadis, milles 18 inimest. Stockholmis leidis ta tööd kondiitriärides. Ka isiklikus elus said Stockholmi aastad talle oluliseks, sest Herman abiellus seal 1946. a suvel eestlanna Maimuga. Järelpõlve neil ei olnud.
1950. aastal lahkusid nad Rootsist ja asusid elama Kanadasse Hamiltoni linna, kus Herman sai taas tööd pagarina nii nagu noorpõlves Eestis ja rajas oma pagaritööstuse.
1962. aastal vahetasid Herman ja ta abikaasa senise elukoha Toronto vastu, kus mees asutas jällegi kondiitriäri ja müüs selle hiljem soomlastele. Neil oli suvituskorter Floridas, kus veedeti puhkused.
1992. aastal tuli Hermanil hüvasti jätta oma kalli abikaasa Maimuga. Pärast leinaaega otsustas mees teha reisi sünnikodusse Hiiumaal. Juhtus nõnda, et neil kahel päeval oli Hermani reisijuhiks siinkirjutaja. Lisaks Kärdlale käisime ka teistes paikades ja meie ringsõit lõppes Hellamaa perekeskuses, kus toimus kohtumine vallajuhtide ja eakatega.
Meil Hermaniga ei jäänud see ainsaks kokkusaamiseks – paaril korral kohtusime ka 2006. a septembris, kui käisin turismireisil Torontos.
Herman Rist on väliseestlaste hulgas lugupeetud mees. 2008. aastal tegid Toronto noored eestlased temast dokumentaalfilmi “Maailmapilet taskus”, milles tutvustatakse Hermani maailmarännakuid.
Nüüd, vanemas eas, on see auväärses eas hiidlane elanud Kanada suurimas linnas Torontos, kus tal oli korter sealse eakatekodu Ehatare kõrval. Viimased aastad on Herman olnud Ehatare elanik. Eakatekodus, kus veedab vanaduspäevi veel mitu hiidlast, kohtusime temaga ka 2006. aastal. Sealsamas tähistatakse täna õhtul maailma vanima hiidlase Herman Risti 100. sünnipäeva.
ENDEL SAAR

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411