Teisipäev, aprill 17, 2012
 

Puugibuss tuleb ka kordusvaktsineerimisi tegema

OÜ Terviseagentuur korraldab aprillis Saare-, Hiiu- ja Lääne maakonnas kampaania viirusliku puukentsefaliidi ennetamiseks. Hiiumaal on nn puugibuss täna ja homme (vt lisainfo lk 7 teated).
Kuna täielik immuunsus tekib alles pärast kolme süsti, uuris Hiiu Leht, millal tehakse kordussüstid, millest esimene tuleb teha ühe kuni kolme kuu järel ning teine aasta hiljem.
OÜ Terviseagntuur juhatuse liige Madis Tiik ütles, et vaktsineeritute kohta koostatakse elektroonilised vaktsineerimisteatised, mis saadetakse Tervise infosüsteemi. “Inimesel on võimalus seda näha Patsiendiportaali kaudu. Ühtlasi küsime ka kontaktandmeid, et saata meeldetuletusi, kui järgmine vaktsineerimine hakkab kätte jõudma,” lisas ta.
Nii tulebki puugibuss tagasi kuu aja pärast ning aasta hiljem. Ka siis teavitatakse ajalehe kaudu mobiilise vaktsineerimiskeskuse liikumisgraafik. Nendele, kes ise kohale ei tule järgmisele süstile, saadetakse meeldetuletav sõnum või meil.
Kuigi saadetud teade ütleb, et vaktsineerimine on soodsam, maksab näiteks Kärdla ja Kõrgessaare perearstikeskustes puukentsefaliidi vastu vaktsineerimine vaktsiiniga Encepur täpselt sama palju – 18 eurot. Kallima vaktsiini Ticovac saab Kärdla perearstikesusest 20 euroga.
Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri ütles, et sisulist erinevust kahel vaktsiinil ei ole, on erinevad tootjad, kuid toime üks. “Ette­vaatlikud peaksid olema ja kindlasti oma arstiga nõu pidama inimesed, kellel esineb tundlikust munavalgu suhtes,” soovitas Saluri.
“Soodne on vaktsineerimine seetõttu, et liigume ringi ja peatume kohtades, kus võiks olla huvi vaktsineerimise vastu. Esimene nädal Saaremaal näitas suurt huvi ka väiksemates kohtades,” ütles Madis Tiik. Puugibuss tegi vaktsineerimisi eelmisel nädalal Saaremaal.
Iiris Saluri aga pani inimestele südamele, et entsefaliidi vastu vaktsineerimine ei muuda inimest immuunseks kõikide puukidega edasi kantavate haiguste vastu: “Borrelioosist hoidumiseks tuleb jätkuvalt kasutada kõiki ennetusmeetmeid, millest esmased on korralik riietus metsa või loodusesse minekul, repellentide kasutamine ja keha hoolikas kontroll. Riided raputage pärast metsast saabumist läbi õues, et neile kinnitanud puugid koos ülerõivastega tuppa ei sattuks.”

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411