Teisipäev, aprill 17, 2012
 

Moelaval torkas silma õdede Tüüride huvitav looming

Helja Kaptein | Hiiu Leht
Laupäeval Rannapaargus toimunud esitluselt hakkas Hiiu pitsi ja rahvariietemustriliste esemete kõrval silma õdede Tea ja Aet Tüüri hoopis eriline kleitide kollektsioon.
Hiiumaa käsitööselts korraldas teist aastat Rannapaargus oma liikmete nobedate näppude vahel valminud riideesemete ja kaunistuste moeetenduse. Tänavu andsid sellele hinge ja ilme 15 autorit, kes esitlesid 11 kollektsiooni.
Suled ja mutrid koos
Aet Tüür õpib Kärdla ühisgümnaasiumi viimases klassis ja Tea Tüür Tallinna tehnikakõrgkoolis; kuid moeloominguga on nad tegelnud juba üle nelja aasta. Nime A.K.T. all tegutsenud Aet Tüür, Kristiina Suuster ja Tea Tüür võitsid 2009. aastal esimese koolimoe konkursi Haaknõel, 2010. ja 2011. aastal tõid nad samalt konkursilt eripreemiad.
Kui mullu esitlesid õed Tüürid Rannapaargus romantilist ja pehmetes värvides  pärlitega  kaunistatud rõivakollektsiooni, siis tänavu üllatasid valgetes ja sinistes toonides õhkõrnast materjalist kleitidega, mille kaunistusena kasutatud sulgi ja… mutreid.
Tea Tüür ütles, et nad said inspiratsiooni uutest trendidest, mida maailmakuulsad disainerid loovad ja lavadel näitavad.
Kollektsioon valmis inseneride moeshowks, mis oli Tallinna tehnikakõrgkooli ja Tallinna tehnikaülikooli ühisprojekt. “Mutrite ja kruvide idee tuli sellest, et siduda mood insenerimõttega,” selgitas Aet Tüür.
Algselt soovisid nad kujundamisel kasutada hoopis vilditud palle, kuid just sel momendil ei olnud Vaemla villavabrikul pakkuda vajalikku värvi villa. Nii istusid õed kahekesi arvuti taga, vestlesid ja vaatasid erinevaid pilte ning siis jõudsidki sulgedeni. “Kui näed midagi, mis sind paelub, siis hakkab mõte kerima ja kerima,” kirjeldas Aet Tüür loomeprotsessi.
Virge Valgu muhvid
Kuigi kauneid töid oli  seegi kord väga palju, eristusid teistest ka Virge Valgu karusnahast esemed. Kui mullu olid selleks peleriin ja mütsid, siis tänavuseks uudistooteks olid muhvid.
Valk kinnitas, et inimestele pakuvad karusnahatooted huvi ning põhiliselt teeb ta teenustöid – parandab katkisi mütse-kasukaid ja õmbleb ka uusi karusnahast esemeid. Materjali selleks saab ta oma emalt Maie Martinilt, kes kasvatab küülikuid.
“Mulle meeldib oma kätega igasuguseid asju teha ja karusnahast tooteid pole raskem valmistada kui kududa, heegeldada või muud käsitööd teha,” ütles Valk.
Ta kiitis Rannapaargu moeshowd, kuna see on osalejatele n-ö tasuta reklaam – pärast mullust esitlus kasvas tunduvalt ka tema tellimuste arv.
Kui tavaliselt näevad käsi­töötegijad oma kolleegide töid vaid poes, siis esitlus Rannapaargus andis võimaluse vaadata ka teiste meistrite tooteid ja näidata oma näputööd. Tänavuse aasta teemaks oli “Mustrid enne ja nüüd”.
Hiiumaa käsitööseltsi liige Nele Eller rääkis, et moeesitlus korraldati uuesti, kuna mullu oli selle vastu suur huvi nii tegijate kui publiku poolt. “Eks esitlusele pääsemine ole ka tunnustus, et esemed on kvaliteetsed, samas tekib ka suurem võimalus oma tooteid turustada,” selgitas ta.
Järgmise aasta moeetenduse teemaks võeti “Maavillane”.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411