Reede, aprill 13, 2012
 

Hiiumaa neiud tantsisid Krakovis

Triin Jermakov
Tiina Tantsustuudios oli märtsikuu väga toimekas ja täis uusi ning toredaid kogemusi. Võiks isegi kasutada väljendit “märts ratastel”.
Kõik algas Viljandi võimlemisfestivaliga 2.–3. märtsil, kus käisid Tt-stuudio kolmas ja neljas rühm.
Sellele järgnes samuti kahepäevane reis Koolitantsu festivali piirkondlikku vooru 17.–18. märtsil, mil teistel koolilastel oli juba vaheaeg täies hoos. Sellel reisil käis neli Tt-stuudio rühma.
Kodus said tantsijad olla kaks päeva, mis läksid ettevalmistuste ja proovide tähe all, et siis sõita festivalile iidsesse Poola pealinna, Krakovisse.
21. märtsi varahommikul laadis oma kohvrid bussi MTÜ Tantsumajakas esindus koosseisus: Tt-stuudio esimene ja teine rühm (õpetaja Tiina Kaev), kolmanda rühma vähendatud koosseis (õpetaja Triin Salin) ja Kärdla kultuurikeskuse neiduderühm Hiiu Piigad (õpetaja Kristiina Vessar), kokku 51 inimest.
Algas kuuepäevane sõit, mille sihtkohaks imekaunis Krakov ning rahvusvaheline laste- ja noortefestival nimega Travellingfestival 2012. Korraldajateks leedukad, nimi aga tuleneb sellest, et kord toimub festival Riias, kord Tallinnas, Kaunases või Krakovis.
Reisi esimene ja teine päev möödusid suuremalt osalt bussiaknast välja vaadates. Ööbisime Kaunases juba tuttavas hotellis. Sõit kulges sujuvalt ja viperusteta, nii et olime Kaunases arvatust varem.
See andis võimaluse sisse põigata Mega nimelisse ostukeskusesse, kus asub Baltimaade suurim akvaarium, mis on üks maailma kümnest suurimast. Seda me seal vaatamas käisimegi. End hotelli sisse seadnud, tegime veel ühe väikese jalutuskäigu õhtustel Kaunase tänavatel.
Teisel päeval kõik nii libedalt ei läinud. Poola piiril veetsime tunnikese ja peale seda otsustas veel politsei meid kinni pidada. Nii me jõudsimegi alles õhtul peale üheksat Krakovi hotelli nimega Krakus.
Tore oli aga see, et sõitsime otse kevadesse. Juba Varssavis, kus lõunat sõime, oli tõelist kevade soojust õhus ja joped jäeti kohe bussi.
Festival algas reisi kolmandal päeval. Hommikul tervitas meid soe päike ja soojad joped jätsime hotelli. Kaasa võtsime kogu esinemiseks vaja mineva kraami, mida oli päris palju.
Festival toimus Nowohucka kultuurikeskuses, mis on üks endisi aegu meenutav tüüpiline suur hall hoonelahmakas. Mitte ei oleks tahtnud end külmade kiviseinte vahele peita, kui õues oli nii soe ja päikseline kevadilm.
Siiski ootas meid seal proovi­lava, mida võib suuruselt võrrelda vast meile tuttava Salme kultuurikeskuse lavaga. Sel ajal kui esinejad end peale proovi korda seadsid, toimus koosviibimine õpetajatele. Igaüks tutvustas oma kollektiivi, selle tegemisi ja kodukohta. Vahetasime muljeid ja kontakte.
Travellingfestival ei ole karm ega akadeemiline, kui oled oma numbris ära esitanud, võid vabalt saali minna ja teisi vaadata. Tegu on kontserdivormis festivaliga, mille programm väga mitmekesine. Osalema oodatakse alates vokaalansamblitest kuni akrobaatideni välja, kaasa arvatud estraadi- ja rahvatantsu harrastajaid.
Sel korral olid esindatud kõik Balti riigid ja loomulikult Poola. Sai näha/kuulda akadeemilisemaid laulu­ansambleid, tantsivaid lauljaid, rahvatantse, show- ja estraadinumbreid. Publik oli soe ja elas kaasa – iga meie numbrit premeeriti suure aplausi ja hõigetega.
Väike tõrvatilk kogu toreduse sisse oli see, et õnnetu kukkumise tagajärjel tuli ühel meie tüdrukul esinemist vaadata saalist. Õnneks polnud vigastus suur ja peale esimest ehmatust tundis ta end juba hästi.
Festivaliprogramm jäi esialgu plaanitust lausa mitme tunni võrra lühemaks. Mis sellised suured muudatused sisse tõi, ei tea, aga meie noortele sobis see hästi, sest nüüd sai ette võtta vaat et kõige tähtsama asja, poodlemise. Isegi kesklinnas asuv ostukeskus, kuhu minna sooviti, oli juba mitu kuud tagasi välja valitud.
Kohustuslik programm läbitud, olin lisaks festivalile planeerinud lisaväärtuste päeva, et tutvustada noortele natuke imekaunist kuningate linna. Sellele kulus reisi neljas päev, mis oli taas soe ja kevadine ja mille üle kõik siiralt rõõmu tundsid.
Ekskursioonide päeva alustasime Krakovi kuningalossist Waveli mäel. Ringkäik keskaegses lossis kestis oma kolm tundi ja nägime kuninga privaat- ning ametiruume. Samuti seisime kirikus altari ees, kus krooniti kõik Poola kuningad ja kuningannad. Külastasime ka krüpti, kus kroonitud pead oma igavest und magavad. Nende kõrval on oma viimse puhkepaiga leidnud ka kaks aastat tagasi lennuõnnetuses hukkunud Poola president oma abikaasaga.
Jätkasime päeva jalutuskäiguga läbi imeilusa vanalinna. Seejärel istusime bussi, et sõita Wielizcka soola­kaevandusse, mis asub mõnekümne kilomeetri kaugusel Krakovist. Sadu kilomeetreid tunneleid sügaval maa all, ümberringi sool. See oli imeline jalutuskäik, mille muutsid veel toredamaks lõbusad giidid. 380 trepiastet laskumist, kaunid saalid, maaalused järved ja soolakirik olid vaatamist väärt. Omaette elamus oli laulu “Sepapoisid” esiettekanne Hiiumaa neidudekoori esituses imekaunis soolakirikus 101 m sügavusel maapõues. Milline akustika, see oli võimas!
Oligi aeg Krakovis otsa saanud, ees ootas kahepäevane kodusõit. Teekond kulges ilma vahejuhtumiteta ja 26. märtsi õhtuks olimegi kodus tagasi. Sõitsime kevadest tagasi talve.
Südamesse jäi reisist rahulolutunne ja arvan, et see ei jää viimaseks. Ma pole kunagi varem nii suurele seltskonnale reisi kokku pannud, aga arvan, et seda võib küll õnnestunuks lugeda – kõik jooksis kui lepase reega. Ainult järgmine kord peaks vist medõe kaasa võtma, sest terviserikkeid oli omajagu. Kuid noored olid tublid ja asjalikud, mis andis innustust ja julgust ka edaspidi sarnaseid ettevõtmisi plaanida.
Reisi õnnestumisele aitasid kaasa Kärdla linnavalitsus, MTÜ Hiidlaste Koostöökogu läbi Euroopa Liidu Leader programmi, Kultuurkapitali Hiiumaa ekspertgrupp, MTÜ Tantsumajakas ja hasart­mängumaksu nõukogu.
TIINA KAEV
Tt-stuudio õpetaja

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411