Teisipäev, aprill 10, 2012
 

Hiiu kunst koges Moskvas üllatavalt head vastuvõttu

Toomas Kokovkin
Hiiu maavanema kohusetäitja Piret Sedrik vahendas, et hiiu kunsti näituse vastu valitses suur huvi.
Tuntud vene interpreedi Dmitri Bulgakovi eestvedamisel Moskva kesklinnas King´s galeriis toimunud Hiiumaa kunsti näitus päädis teisipäeval korraldajatepoolse rahvarohke vastuvõtuga.
“Kohal oli umbes poolsada Moskva kultuurieliidi esindajat – üllatav oli Hiiumaa tuntus miljonilinnas,” tõdes Piret Sedrik neljapäeval.
Hiiu kunstnike ühisnäitus “Hiiumaa – üksilduse rõõm”, rippus nädala, 3. aprillini King`s galeriis ja pärast pidulikku lõpetamist rändas sealt edasi Eesti saatkonda.
Näituse sulgemisel ja päev hiljem toimunud avamisel osalenud Ermo Mäeots rääkis, et eelnimetatud galerii on n-ö kitsa siseringi galerii, kuhu pääseb vaid väga kõrgetasemeline kunst. Hiiumaa kunstnikele sillutasid sinna teed noored Vene muusikud, kes Hiiumaal korraldavad festivali Homecoming.
Ka saatkonnas peetud avapidu kujunes tänu neile väga meeleolukaks. Mäeots vahendas saatkonna töötajate, konsuli Tiiu Viljasaare ja pressiatašee Indrek Kiveriku hinnanguid, et tegemist oli suhteliselt ainukordse sündmusega. Tavaliselt tuuakse saatkonda näitus ja saatkonna töötajad riputavad selle üles, hiiu kunsti näitusele lisas olulise nüansi kõrgetasemeline muusika.
Näituse koostaja Ott Lambing lisas, et näituse avapidu kestis poole kaheteistkümneni öösel ja kutsutud külalisi oli 60 ringis. Samuti kirjeldas ta ülivõrdes vastuvõtjate külalislahkust ja neile osaks saanud tähelepanu.
Kultuurisündmust kajastas ka Eesti rahvusringhääling. ERR Moskva korrespondent Krister Paris tõdes reede­õhtuses Aktuaalses Kaameras, et suuremat kontrasti suurlinnaga, kui vaiksed Hiiumaa maastikud, on raske otsida.
“Hiiumaa pakubki moskvalasele üksinduse võimalust. Üksinduse võimalust hingele, et mõelda – milleks ma siin olen, mida ma tahan, mida ma teen. Ühesõnaga, et inimene saaks oma igapäevast elu veel paremini elatud,” selgitas näituse koostanud kunstnik Ott Lambing reporterile.
“Minu jaoks on kõige suurem test see, kui inimesed hakkavad küsima, kuidas pääseda Hiiumaale, millal oleks sinna kõige parem sõita, kas ei võiks aidata sinna saada. Need küsimused tekivad pärast selle maalinäituse vaatamist,” rääkis näituse Moskva-poolne koordinaator Dmitri Bulgakov.
“Vapustavad võrdlused, kui mõelda, et Hiiumaa on sellest metropolist siin üle tuhande korra väiksem. Inimtühjus on argument, mis müüb – Moskvas kohe kindlasti,” kirjutas Krister Paris ka oma päeva­raamatus, mis ilmub EPL veergudel.
Hiiu maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Ermo Mäeots rääkis ERR reporterile ka vastassuunalisest kultuurivahetusest – noorte Moskva heliloojate poolt saarel korraldatavast festivalist Hiiumaa Homecoming.
Bulgakov on ühtlasi ka kammermuusikafestivali Hiiumaa Homecoming korraldava Moskva kultuuriarengufondi Vozvraštšenije juht. Sel suvel toimub festival juba seitsmendat korda ja Kärdla kultuurikeskuses avatakse samal ajal fotonäitus “Hiiumaa moskvalase pilgu läbi”.
Hiiu kunsti näitus, millel väljas seitsme autori Toomas Kokovkini, Ott Lambingu, Tiit Leito, Liia Lüdig-Algvere, Märt Rannasti, Valev Seina ja Tiiu Valdma tööd, jääb Eesti Moskva saatkonna ruumidesse vaatamiseks suve alguseni.

 

Comments

Pole ühtegi kommentaari.
 
Hiiu Lehest

Hiiu maakonna sõltumatu maakonnaleht aastast 1997

Miks sündis Hiiu Leht »
Kontakt

Telefon: +372 463 2199
Email: hiiuleht@hiiuleht.ee

Vabrikuväljak 1, Kärdla, 92411